3 érdekesség, amit eddig biztosan nem tudtál a japánokról

Ma ünnepeljük a felkelő nap országának, Japánnak a kultúráját. Az ország nemcsak földrajzilag van távol tőlünk, de kultúrájukban is teljesen különböznek az európai normáktól. Összeszedtük a legfontosabb és legérdekesebb kulturális különbségeket, melyek még segítségedre lesznek, ha egyszer Japánba tévedsz.


Nem mindegy, meddig hajolsz

A japánok nagy hangsúlyt helyeznek egymás köszöntésére. A szóbeli Jó reggelt! Jó napot! (azaz “ohayō gozaimasu”  és“konnichiwa) üdvözlést meghajlással fejelik meg. Nem mindegy azonban, hogy a társadalmi ranglétra mely fokán áll, akit köszönteni akarunk, ugyanis minél magasabb rangú emberrel hozott össze a sors, annál mélyebben kell meghajolnunk, maximum 45 fokkal előredőlve.

A nőknek a kezeiket ilyenkor a combjukra kell tenniük úgy, hogy ujjaik szorosan egymás mellett legyenek, míg a férfiaknak a combjuk mellett kell tartaniuk a kezüket. A japánok azért is választották a meghajlást a kézfogás helyett, mert a testi érintkezésnek még ennek a visszafogott verziójától is kirázza őket a hideg.


Nem ismerik a nemet

Vagy ha mégis, nem szívesen mondják ki. A japánoknál illetlenségnek számít, ha valaki visszautasít bármilyen ajánlatot vagy meghívást. Ehelyett inkább rengeteget beszélnek, és gyakran kérnek elnézést a másiktól. Még akkor is hevesen esedeznek a bocsánatunkért, ha véletlenül a cipőnk orrára lépnek. Ha olyan kérdést teszel fel nekik, amire nem akarnak válaszolni, vagy csak elutasítóan tudnának felelni, inkább csak mosolyognak és hajladoznak, míg rá nem jössz, hogy kérdésedre nem fogsz választ kapni, és nem tereled másfelé a beszélgetést.


A külcsín a legfontosabb

A japánok évente kétszer is nagy ajándékozónapot tartanak, egyszer a nyár közepén, egyszer pedig az év végén. Ilyenkor szinte mindenkinek kedveskednek, akit ismernek: a rokonoknak, a főnököknek, a tanároknak és az orvosoknak is ajándékot vesznek. A cél nem a költekezés, hanem a kedveskedés, ezért nem is az a lényeg, hogy mit rejt a becsomagolt ajándék, sokkal inkább az, hogy hogyan is van becsomagolva.  Szépen prezentált ajándék szeretetről, tiszteletről és figyelmességről árulkodik. A csomagot sosem illik az ajándékozó jelenlétében kinyitni, nehogy leolvasható legyen az arcunkról, ha véletlenül nem tetszene az ajándék. Ezért a nagy csomagnyitást mindig akkor kell megejtenünk, amikor magunkra maradtunk.

forrás: jikidenreiki