Portugál-magyar tengely az ELEVEN Tavasz fesztiválon – interjú Faur Zsófi ötletgazdával

A hétvégén kerül megrendezésre a Bartók Béla Boulevard immáron harmadik éve visszatérő kulturális programsorozata, az ELEVEN Tavasz fesztivál. Faur Zsófival, a Faur Zsófi – Ráday Galéria tulajdonosával, és a fesztivál ötletgazdájával beszélgettünk. 

Honnan jött az ELEVEN Tavasz fesztivál ötlete?

Szerettünk volna egy „saját” ötleten alapuló, önálló, újszerű programot megvalósítani, amelynek alaptémája a design. Úgy alakítottuk az ELEVEN rendezvényeket, hogy legyen 2 motívum, programelem, amely visszatér, és előkommunikációjaként is szolgál a fesztiválnak: az 1 Művész 1 Porta program a kortárs művészek meg- és bemutatkozásának egy sajátságos lehetősége, a másik pedig egy művészetpedagógiai program, a „Fogadj örökbe egy kiskertet”, amellyel a fiatalabb generációt szólítjuk meg, és az újrahasznosítás, újraformázás, újratöltés gondolatvilágára épül.

Mi vonzza úgy a galériákat, a kávézókat és éttermeket a Bartók Béla Boulevard-ra?

Remélhetőleg a már felépített brandünk. Számos „menő hely” nyílt az elmúlt időben – Szatyor Bár, Kelet Kávézó, LaNube, Gdansk, Palack Borbár, Pagony Könyvesbolt, Pékműhely – melyek minősége és szolgáltatási palettája a már bevezetett belvárosi helyekkel vetekednek. Itt igazán jó élni, felkapott, trendi, felfutó élettér lett a Bartók Béla Boulevard.

Mik az előző évek tapasztalatai?

Az összefogás, amely közel két éves – városfejlődési normák alapján is – minimum 10 évnyi változást hozott, idézett elő a térrészben. Növekvő lelkesedés, optimizmus, tenni akarás, az „együtt többre megyünk” gondolkodásmód megjelenése.

Milyen kiaknázatlan potenciált látsz még a városban, akár a művészeti életet nézzük, akár nagyobb általánosságban?

A kulturális, művészeti élet szétszórtan van jelen a városban, ami pozitív abból a szempontból, hogy rendkívül sokszínűnek mondható. Azonban jelentős változást hozhatna, ha nagyobb egységek, olyan központok is kialakulnának, amelyek frekventált helyként kerülnének fel a művészet, a kultúra iránt érdeklődők térképére. A Bartók Béla Boulevard folyamatos fejlesztésével, többek között az ELEVEN rendezvényekkel, ennek a törekvésnek kívánunk eleget tenni.

Milyen változások tapasztalhatók a magyarok körében a kultúrafogyasztás piacán?

Egyre növekvő érdeklődés mellett, egyre nagyobb számú tudatos kultúra fogyasztóval találkozunk. Az élmények keresése – a megrövidült szabadidő és az egyre fogyó pénzügyi keret lehetősége mellett – került a fókuszba, melyhez hozzá tartozik az élményvásárlás, és élményfogyasztás is. Amennyiben ez az élmény kulturális célzatú és a művészetekkel összhangban történik, valamint a fogyasztó számára egyedi értéket képvisel, úgy a siker nem maradhat el.

A főváros egyre növekvő turistaforgalma érezteti hatását a Bartók Béla úton is?

Igen. A Gellért Szálló kapujában és Flamenco árnyékában egyre több turista „merészkedik” a Bartók Béla Boulevard-ra. Ezen túl a pesti gyalogos turizmus a Szabadság hídon át „átszivárogva” a Gellért hegy természeti pompáját kiélvezve megpihen és elidőzik egy-egy kávézóban, kényelmesen megebédel, vagy fast food-ot fogyaszt a Bartókon, miközben bepillant a galériák nagy többségébe is.

Miért éppen Portugáliára esett a választás, mint az idei fesztivál díszvendége?

Breuer Klára nagykövet asszony javaslatait megfogadva a két ország történelmében kapcsolódási pontokat jelentő személyiségek életének megismertetése is célja az ELEVEN Tavasz eseménynek.  Ilyen például II. Ferdinánd portugál király, aki édesanyja, Koháry Antónia hercegnő révén félig magyar. A róla való megemlékezés annál is inkább ennek az időszaknak a feladata, mert születésének 200. évfordulója következik 2016-ban. Az egyesületünk által vallott környezettudatosság, design, art, művészet összességének portugál vonalát (ötvözve az ELEVEN Ősz francia tematikájával is) Szenes Árpád Franciaországban alkotó, magyar származású absztrakt festő fókuszba helyezése mellett nyílt lehetőségünk bemutatni. Hosszú távú elképzelésünk, hogy a művészet terén a művészcsoportok cseréjét is lehetővé tegyük, és a képzőművészet, kézművesség, design terén a portugál termékek is bemutatkozhassanak.

Milyen programokat ajánlanál egy gyerekes családnak, egy huszonéves párnak, és középkorú műkedvelőknek?

Számos színes program lesz egész hétvégén, amire érdemes eljönni. Ha ki kellene hangsúlyozni néhányat, akkor a gyerekes családodnak ajánlanám a „Danubius Bubbles Club”-ot (a Pagony Könyvesboltban) , pénteken délután fél öt és hat óra között.

Huszonéves pároknak a „Valami Swing” koncertet szombat este kilenc órától (a Tinta Art Caféban), középkorú műkedvelőknek pedig a „Rendelj egy Novellát” programot a Kelet Kávézóban, mindkét nap (szombat-vasárnap). Az ELEVEN Design és Művészeti Vásár a Gellért Szállóban pedig minden korosztály számára egy szuper program, egész hétvégén látogatható.


A részletes programokért látogassatok el a fesztivál honlapjára!