A megunhatatlan hungarikum

Fahéjas, diós, kókuszos vagy kakaós? Neked melyik a kedvenc kürtőskalácsod? Ma kezdődik a Kürtőkalács Fesztivál. Ráhangolódásként elárulunk néhány érdekességet az ételről.


A legendás édesség

Bár senki sem tudja, hogyan és mikor is született meg az első kürtőskalács, rengeteg legenda örökítette meg az első csavaros tészta megsütését. Az egyik legnépszerűbb változat szerint az erdélyi ételt a tatárjárás idején készítették először. Amikor a tatárok betörtek a falvakba, a parasztok egy barlangba menekültek, hogy elrejtőzzenek előlük. A tatárok itt is rájuk találtak, de mivel a parasztok elzárták a barlang bejáratát, nem tudtak rájuk törni. Mindkét oldal azt akarta elérni, hogy a másik fél kiéhezzen. Az élelem elfogytával egyik barlangban bujkáló parasztasszony összeszedte a maradék kevés lisztet és hamut, óriási kalácsot sütött belőle, amit kampókra húzott, és úgy mutogatta a tatároknak, hogy nekik mennyi rengeteg, finom ennivalójuk van. A csel be is vált, ugyanis a tatárok azt hitték, a parasztoknak még bőven van ennivalójuk, így továbbálltak

Egy másik változat szerint a kürtőskalács a kályhacsőről kapta a nevét, mivel Székelyföldön kürtőnek nevezték a kályhacsövet. A székelyek ezekre feltekerve sütötték meg a édes tésztát.

Az étel első írásos említése egyébként 1450-ből származik, az első recepteskönyv, melyben feltűnik a receptje pedig 1784-ből való és gróf Mikes Mária nevéhez fűződik.


A hungarikum

A székelyföldi édesség a rendszerváltás után kezdett igazán népszerűvé válni, mára pedig Európa-szerte ismert és kedvelt ennivaló. Ezért nem is csoda, hogy tavaly novemberben a Hungarikum Bizottság hungarikummá nyilvánította a kürtőskalácsot. A bizottság véleménye szerint azzal érdemelhette ki az étel a kitüntetést, mert a székely, az erdélyi és a magyar hagyománynak is részét képezi.

Ha nemcsak olvasni szeretnél a kürtőskalácsba, de meg is kóstolnád, akkor irány a Kürtőskalács Fesztivál!

forrás: hírmagazin