A horror pszichológiája – Miért nézünk horrorfilmeket?

A félelem leküzdésére mindig az a legjobb mód, ha szembenézünk félelmünk tárgyával. Ezért, ha rettegsz a pókoktól, zombiktól, űrlényektől, öltözz be egynek és irány a Halloween party! Addig is próbáljuk megfejteni, mi áll a horror népszerűsége mögött.

A horror, a thriller és a pszicho műfajai egymástól némiképp eltérő eszközökkel operálnak, de ugyanazt az ősi félelmet testesítik meg. A romantikus filmek olyan pozitív érzéseket visznek vászonra, mint a szeretet és az összetartozás, ami elemi szükséglete az emberi boldogságnak. Ezzel szemben a horror népszerűségét sokkal nehezebb megragadni. Miért akarja bárki is átélni ezeket a hátborzongató történeteket, kitéve magukat érzelmi, pszichikai és ezáltal fizikai stressznek?

hr_the_walking_dead


 

Először is, hogy lehetséges egyáltalán, hogy a nyilvánvalóan fikciós történetekre úgy reagálunk, mintha előttünk zajlana le? Glenn Sparks kutató szerint az agyunk még nem tudott alkalmazkodni a gyors technikai fejlődéshez, ezért a reakcióink közel ugyanolyanok filmnézés közben, mintha a vászon eseményei a szemünk láttára történnének meg. A fenyegetettség érzésére a testben nagy mennyiségű adrenalin szabadul fel, ami felkészít minket a gyors fizikai reakcióra, csökken a fájdalomérzet, felfokozódik az érzékszervek működése. Vannak, akik ezt a stresszhelyzetet jobban kezelik, ők kedvelik a horrorfilmeket és az extrém sportokat.

 

7-best-found-footage-horror-movies-ever-419644


 

A moziban vagy karosszékben megélt izgalom viszont kellő távolságból mutatja meg ezeket az eseményeket, így bár hatással vannak ránk, tudjuk, hogy konkrét fenyegetést nem jelentenek a valós életünkre. Ezért nem megyünk a város legveszélyesebb negyedébe, ha némi adrenalin-utánpótlásra van szükségünk. Már csak azért sem, mert a két veszély-típus nagyon eltérő módon hat az emberre. Míg egy késsel hadonászó tolvaj célja bárki számára felmérhető, addig egy félig polip félig űrlény szellemvámpír vagy akár csak egy titokzatos sorozatgyilkos motivációi közel sem ilyen egyértelműek. Ez okozza az igazi stresszt a néző számára: az ismeretlentől, megmagyarázhatatlantól való félelem. Ha egy emberi magatartást vagy egy bizarr lényt nem tudunk a már ismert kategóriáinkba sorolni, lyuk keletkezik a világértelmezésünkön, amire ösztönös félelemmel reagálunk. Ezért a film végén nyugodtan kel fel a néző a székéből, ha a gyilkos motivációját utólag megértette.

 

saw


 A félelemérzet segítette az ősembert, hogy túlélje a vadonban veszélyeit, viszont manapság már nem leselkedik ránk kardfogú tigris minden bokorban. Egyes tudósok szerint a horror népszerűségének egyik oka lehet, hogy a régi állapotokhoz képest ingerszegény életünket biztonságosan tehetjük izgalmasabbá. De akár függőség is kialakulhat, hiszen az adrenalin hatására megváltozik a világ- és a testérzékelésünk, erősebbnek érezzük magunkat, felgyorsul a gondolkodásunk és lelassul az idő. Az adrenalinfüggők keresik azokat a lehetőségeket, ahol úja és újra átélhetik ezt a felfokozott helyzetet, mindig kicsit messzebb merészkedve a biztonságostól. Mi, az adrenalinfogyasztás ártalmatlan formáját javasoljuk, mégpedig a Halloween-bulikat!

 

FUNZINE és FOX bemutatja:
The Walking Dead Halloween Party
2015. Október 30. 21:00
Fogasház, 1073 Budapest, Akácfa utca 51.
Facebook esemény itt!