9 olyan dolgot árulunk el a repülésről, ami biztosan meg fog döbbenteni.
Nincs is szükség pilótára!
Bármennyire meglepő, a legtöbb repülőgép simán a fellegek közé tudna emelkedni pilóta nélkül. Sőt, a gépi irányítással sokkal zökkenőmentesebben tudnának landolni a járatok. Vajon melyik a rémisztőbb alternatíva? Vezető nélküli gépen utazni, vagy teljesen a pilótákra bízni magunkat, akik bármikor hibázhatnak? Sőt arra is akadt már példa, hogy a vezető elaludt munka közben?
…de azért az ő kajájuk menőbb
Te is utálod a repülőn felszolgált ételeket? Alig találnánk embert, akinek ízlenének ezek a falatok. A pilóták olyan szerencsés helyzetben vannak, hogy nekik nem kell ebből enniük. Hogy miért? (Vigyázz, most még jobban meg fogsz botránkozni.) Azért, hogy nehogy megbetegedjenek tőle. (De mi, utasok persze nyugodtan rosszul lehetünk tőle.)
A baktériumok mennyországa
Hála a rengeteg utasnak, főként a kisgyerekeknek, és a kiöntött ételeknek és miegymásnak, a repülő szinte úszik a különböző bacilusok tengerében. Sajnos naivság lenne azt hinni, hogy a személyzetnek van elég ideje kitakarítani a gépeket két utazás között. Csak arra van a stewardoknak lehetősége, hogy felületesen letöröljék a nagyobb felületeket.
A leszállás a legkockázatosabb
Nem a légörvény a legnagyobb veszélyesebb helyzet, mely rád vár repüléskor. Az eddig történt egyik legtragikusabb repülőszerencsétlenségkor 2 repülő a leszállópályán ütközött egymásnak. A köd miatti rossz látási viszonyok miatt nem észlelték a pilóták a másik gépet, ezért leszállás közben egymásnak mentek. Több mint 500 ember halálát okozta a baleset.
Pont, mint a filmekben
Láttál már repülőgép katasztrófát feldolgozó filmet? Ha igen, valószínűleg van elképzelésed róla, mi történne, ha a repülőgép ajtaja véletlenül kinyílna, vagy egy ablaka betörni. A keletkező légnyomáskülönbség miatt még több ablak törne be, a levegő jelentősen lehűlne, a gép pedig szép lassan kettétörne. Rémisztően hangzik, igaz? Pedig bármikor előfordulhat.
A fekete doboz rejtélye
A legtöbb repülőgép szerencsétlenséget csak egy dolog él túl: a fekete doboz. De akkor miért nem készítik az egész gépet ebből a mindent kibíró anyagból? A válasz egyszerű. Szó sincs semmilyen különleges anyagról, csak egy közönséges acélról. Azért nem készíthetik az egész repülőmasinát ebből, mert akkor túl nehéz lenne, és nem tudna fent maradni a levegőben.
A klímaváltozás a repülésre is hatással van
Bár nehezen elképzelhető, de a felmelegedés igenis közrejátszik a repülőbalesetek számának növekedésében. A levegő szén-dioxid tartalmának növekedése miatt egyre többször fordul elő turbulencia a repülőkön. Ami még borzasztóbb hír, hogy a helyzet csak rosszabbodni fog, egészen addig, míg nem viselkedünk környezettudatosabban.
15 percnyi levegő
A gépen lévő oxigénpalackok mindössze 15 percnyi lélegzéshez elegendő oxigént tartalmaznak. Ennyi idő alatt ugyanis a pilóták olyan magasságig tudnak ereszkedni, ahol már oxigénpalack nélkül is nyugodtan lélegezhetünk a levegőből.
Vigyázz, mit dugsz a füledbe
A repülőkön használható fülhallgatókat nem cserélik túl gyakran. Bár elvileg minden út után alaposan áttörlik őket, mi azért nem lennénk annyira biztosak abban, hogy minden kórokozót elpusztít róla a lelkes személyzet.