5 dolog, amit biztos nem tudtál a nőkről

Régi beidegződés, bebetonozott nemzetközi ünnep: a nőnap még a modernkorban is képes volt fennmaradni. Ebből az alkalomból néhány igazán meglepő érdekességgel szolgálunk a nőket illetően.

A „nemzetközi nőnap” mostanra inkább a nosztalgia ünnepévé vált, és már elnevezésében is inkább a XX. század sajátos hangulatát idézi. Bár ez a nap a nők iránti megbecsülésről és a nekik való kedveskedésről szól, eredetileg a munkásmozgalommal hozható összefüggésbe, hiszen a nők szabad munkavállalását, a női egyenjogúságot hirdette.

Bár elsőre a legtöbbünk valószínűleg Európával hozza kapcsolatba ezt a napot, nem is annyira meglepő módon az első március 8-hoz köthető ilyen jellegű esemény Amerikában, 1857-ben történt, amikor az emberibb munkafeltételekért tüntető textilipari nődolgozók tüntettek New Yorkban. Magyarországon a Rákosi-korszakban vált kötelezővé ez a jeles ünnep, szovjet mintára pedig 1948-tól tették március 8-ára.

Most jöjjön néhány izgalmas tény a nőkkel kapcsolatban: az ilyenkor megszokott elcsépelt frázisok helyett nem árt néhány újdonságként ható ténnyel feldobni az ünnepet.

A nők szervezete kevesebb vizet képes elraktározni, mint a férfiaké

A kutatások szerint a nők azért tudják a férfiakhoz képest kisebb hatékonysággal elraktározni a vizet, mert más a testük víz-zsír aránya. A férfiak szervezetének 61 százaléka víz, míg a nőknél 52 százalék az átlag. A hírek szerint a férfiak minden egyes folyadékbevitelből 10 százalékkal több vizet nyernek ki, mint a nők. A gyengébbik nem ráadásul kevesebbet termel abból a májban található dehidrogenáz nevű enzimből is, amely varázslatos módon képes a szervezetben lévő alkoholt inaktív állapotba hozni és biztosítani, hogy a munkaidő kezdetére józanok – vagy majdnem azok – legyünk.

A nyelvért felelős agyi terület 17 százalékkal nagyobb a nőknél

Nem csak nagyobb, hanem egyszerre több feladat ellátására képes: a nőknél a nyelvi folyamatok mindkét agyféltekén zajlanak, míg a férfiaknál általában csak az agyuk domináns fele felel a beszédért. A nőknél a corpus callosum, azaz a két féltekét összekötő kérgestest is nagyobb, ami azt jelenti, hogy a nők agyának féltekéi gyorsabban továbbítják egymás közt az információt, emellett gyorsabban vissza tudnák nyerni a beszélőképességüket azonos mértékű agykárosodás esetén.

A nők sokkal könnyebben tesznek különbséget a színek között

A színeket leginkább a piros, a zöld és a kék észlelésének képessége határozza meg: minden más szín, amit látunk, ennek a háromnak a kombinációja. A piros szín észlelésének génjét csak az X kromoszóma hordozza magában, és mivel a férfiak mindössze egy X kromoszómával rendelkeznek, előfordulhat, hogy egyáltalán nem látják a pirosat. A nőknek viszont – a maguk dupla X-eivel – 40 százalékkal nagyobb az esélyük arra, hogy nagyobb arányban észlelik a színskála elemeit.

A nők eredendően sokkal agresszívabbak

Ha valakit olyan helyzetbe kényszerítenek, ahol elveszti az identitását, sokkal agresszívebb lesz – a kutatások legalábbis ezt mutatják. Ez az oka annak, is hogy a katonák ugyanolyan egyenruhát viselnek. Egy teszt során, ahol egy videojátékban bombákat kellett ledobálni az ellenségre, anonim módon a férfiak általában jóval többet dobtak le, mint a nők, de ott, ahol az alanyok visszakapták az identitásukat, a nők minden egyes alkalommal agresszívabbak voltak, átlagban ötször több bombát dobtak le, mint a férfiak.

A nők másképp érzik a fájdalmat

A nőknek alacsonyabb a fájdalomküszöbük, mert több fájdalomreceptor található a bőrükben. Emellett nem elhanyagolható szempont a GIRK2 nevű protein jelenléte sem, amely befolyásolja a fájdalomküszöböt és azt, hogy a morfium és más fájdalomcsillapítók mennyire hatnak. Kivételt képeznek a várandós vagy éppen most szült nők, esetükben ugyanis az endorfinok és hasonló kedélyjavító anyagok a terhesség során felhalmozódnak, így biztosítva, hogy az anya meg tudjon birkózni a szüléssel.