„25 fölött kólát a borba nem rak már senki, …”

Egy idő után az ember (jó esetben) eljut arra a pontra, amikor már a felső poncról választja a borokat.

„ha kólát teszünk bele iható lesz” korszak jó esetben véget ér, és szépen lassan rájövünk, hogy egy jó bor után a másnap is sokkal kellemesebb. És ha kiszámoljuk, nem is drágább így, hiszen nem kell hozzá kólát venni, hogy le tudjuk nyelni… Cikkünkben a borokról olvashatsz érdekességeket, és tippeket, hogy mégis mit kell nagy ívben elkerülni, ha reggel nem a fejfájásra akartok kelni.


1. Eredete


A legenda szerint az első szőlő tőkét Noé ültette el, amikor kikötött a bárkájával, és megnézte, hogy milyen mély a víz. A szőlőt leszüretelték, majd eltették. Amit nem ettek meg, az szépen lassan megerjedt, így lett belőle bor.


2. Kutyaharapást szőrivel


A mondás eredete állítólag, hogy régebben úgy hitték, hogy ha a veszett kutyának a szőrét a borba teszik, és azt megisszák, akkor védelmet élveznek  a veszettség ellen. Persze mára ez a mondás átalakult, jelen pillanatban a másnaposságra ivott gyógysörre (izé borra) mondjuk ezt.


3. Tárolás

Rendben, ez a rész valószínüleg senkit se érdekel, maximum a bor sznobokat, de ők már tudják ezt maguktól is, de azért leírjuk. A borokat egy nem túl nyirkos, szobahőmérsékletnél hűvösebb helyen kell tárolni, fektetve. Nem tesz jót neki a hőmérséklet ingadozás, illetve ha mozgatjuk az se túlzottan. Se a fény. Persze ez már nem az a kategória, amire a kannás bor után térünk rá…


4. A törökök és a bikavér

A monda szerint Dobó István az egri várvédőket vörösborral itatta, amire a törökök azt hitték, hogy vér, méghozzá bikavér. Természetesen a történet több ponton cáfolható, de a legendáknak van egy ilyen furcsa tulajdonsága. Az egyik ilyen pont, hogy akkoriban még fehérbort csináltak leginkább a magyarok, nem volt elterjedt a vörösbor.


5. Mit ne igyál inkább?

Ha kedves neked a szervezeted, ne vegyél olyat, amit a supermarketek alsó polcáról szedsz le, és pet palackban van. Tényleg ne, mert az általában még forralt bornak is rossz. Ezen kívül azokt az üvegeket is kerüljük el messziről, amik nem láttak még szőlőt, de tablettát is csak távolról. Viszont ha jót akarsz inni, akkor 1000 forinttól már találsz olyat, amitől nem lesz másnap irdatlan gyomorégésed.


+1 a Funzine ajánlásával:


Amíg még jó az idő használjátok ki, üljetek ki a Fröccsteraszra, vagy csak egy üveg borral a Deák térre. Használjátok ki a szeptemberi napsütés utolsó morzsáit!