Nyolc ’56-os forradalmár, akik ma is köztünk élnek

60 évvel ezelőtt véres harcok helyszíne volt Budapest. Az 1956-os forradalom a város egész lakosságát megmozgatta, rengetegen harcoltak hősként. Az alábbi összeállításunkban a forradalom még ma is élő harcosait mutatjuk be.


Válóczy István

Válóczy István a Kozma utcai Budapesti Fegyház és Börtön egyik cellájában 2016. szeptember 20-án. Az 1956-os eseményeket követően az akkor 24 éves Válóczy Istvánt koholt vádak alapján életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, végül 1963-ban amnesztiával szabadult.


Nemes György

Nemes György a fővárosi Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinika udvarán 2016. szeptember 21-én. Az akkor 19 éves Nemes György az egykori Baross utcai sebészeti klinikán orvostanhallgatóként segített a sérülteknek. A környéken folyó intenzív harcok miatt ideiglenesen a kórház udvarán temették a halottakat.


Jenei Attila

Jenei Attila a budapesti Bem József téren 2016. szeptember 22-én. Az akkor 25 éves Jenei Attila részt vett a 16 pontos követeléslista elkészítésében és jelen volt a Bem József téri tüntetésen, amikor a nemzeti zászlóból kivágták a Rákosi-címert 1956. október 23-án. A műegyetemi mérnökzászlóalj tagjaként védte az egyetemet, majd az eseményeket követően elhagyta az országot és az Egyesült Államokba költözött


Kovács Gábor

Kovács Gábor egy veterán mentőautóban Budapesten 2016. szeptember 29-én. Az akkor 20 éves Kovács Gábor mentőápolóként dolgozott az 1956-os események során. A forradalom helyszínein folyamatosan sebesülteket mentett, akiket a Markó utcai ideiglenes pincekórházba szállítottak.


Kalmár Károly

Kalmár Károly a II. János Pál Pápa téren (korábban: Köztársaság tér) 2016. október 10-én. Az akkor 16 éves Kalmár Károly 1956-ban Molotov-koktélokat is gyártott és jelen volt a Köztársaság téri csatánál az egykori Magyar Dolgozók Pártja (MDP) székházának elesténél.


Lehr György

Lehr György a fővárosi Március 15. téren 2016. október 5-én. Az akkor 13 éves Lehr György az 1956-os események során nemzetőrnek jelentkezett, de kora miatt nem vették fel. Ennek ellenére végig aktív, fegyveres résztvevője volt a forradalomnak, jelen volt a Petőfi-szobornál szervezett tüntetésen, ahol a nemzeti zászlókból kivágták a Rákosi-címert.


Callmeyer Ferenc

Callmeyer Ferenc a Földművelésügyi Minisztérium előtt a fővárosi Kossuth téren 2016. október 3-án. Az akkor 28 éves Callmeyer Ferenc jelen volt az 1956. október 25-i Kossuth téri sortűznél, ahol a minisztérium árkádjainál megpróbált megmenteni egy nőt, akit végül a pánikba esett tömeg eltaposott.


Bácskai Endre

Bácskai Endre a fővárosi Sziklakórház folyosóján 2016. szeptember 19-én. Az akkor 20 éves Bácskai Endrét több találat érte az 1956-os események során, lábát majdnem amputálták. A külvilágtól elzárva a Sziklakórházban ápolták, ahonnan később megszöktették.

forrás: MTI – Mohai Balázs


Ha tudni akarod, hal zajlottak a legvéresebb forradalmi ütközetek Budapesten, kattints ide, vagy ide.

Az állami megemlékezés teljes programját itt olvashatod.