15 tény a kávéról, amit eddig nem tudtál

Most, hogy már mindenre van egy Nemzetközi Napunk, a Kis Lábujjtól a Halogatásig, semmi nem állhat az utunkba, hogy egy darabot az év 365 napjából olyan dolognak szenteljünk, ami igazán fontos nekünk. Ma neki is állhatunk a folyamatos ünnepév megülésének, hiszen szeptember 29-e (minden koránkelő legnagyobb örömére) a Nemzetközi Kávénap!

Egy szeretett íz, egy folyékony robbanómotor, vágyaink ellenállhatatlan tárgya: a kávé mindenképpen egy olyan ajándék az istenektől, amelynek évente legalább egy napot muszáj szentelni. Mi a magunk részéről összegyűjtöttünk nektek néhány érdekességet a fekete levesről, amivel reméljük hozzájárulhatunk a napotok beindításában! Ha ti is kivennétek a részeteket az ünneplésből, akkor a listánk elolvasása után ugorjatok be egy ínyenc kávékülönlegességekkel szolgáló üzletbe, hörpintsetek fel valami újszerű keveréket, vagy csak a megszokott napi adaghoz csapjatok hozzá még eggyel – a túladagolástól azért óvakodni!


15 tény a kávéról, amit eddig nem tudtál

1. A Cappuccino onnan kapta nevét, hogy az ital színében nagyon hasonló a Kapucinus szerzetesek által hordott ruháéra. 

2. Olaszul az Espresso szó szerinti jelentésben annyit tesz, mint hogy „valamit átnyomni„. Nem egy bizonyos kávécserje, pörkölés vagy blend neve: az espresso kifejezés a kávé készítési módjára utal: forró vizet magas nyomáson átpréselni a finoman őrölt kávén.

3. Az americano kávé értelemszerűen amerikai gyökerekkel rendelkezik: a második világháborúban amerikai közkatonák az eszpresszójukat vízzel keverve itták, hogy így tompítsák a főzet erős ízét. A cup of joe kifejezés pedig egyszerűen onnan ered, hogy a „GI Joe”-kat mindenki nagy kávéivókként ismerte.

4. A világ legdrágább kávéjaként elhíresült Kopi Luwak (fontjáért 600 dollárt is elkérhetnek) olyan kávébabokból készül, amiket korában már megevett és megemésztett egy szumátrai vadmacska.


5. A kávébabok valójában fákon növő, élénkpiros bogyós termések magvai.

6. A kávébabokat a leszállításuk után rögtön megpörkölik. Néhány perccel később a bab pukkan egyet, és duplájára nő. Még néhány perccel később a kávébab egy újat pukkan: a kávébab pedig már őrölésre kész!

7. A legtöbb kávé arabica és robusta babok keveréke.

8.  Az arabica fajtákat, mint például a Jáva vagy a Mocha nevet viselő kávékat, a származási kikötőről nevezik el.

9. Az ibrik egy hosszú markolatú rézbögre, amit eredetileg török kávé főzéséhez használtak.

10. Tizenhatodik századi muszlim vezérek a stimuláló hatása miatt betiltották a kávét. Ahogy a fáma tartja, 1676-ben II. Károly angol király szintén betiltotta a kávézókat, mivel azt hitte, a nép azokban gyűl össze, hogy ellene összeesküdjenek.

11. A kávét a kezdetekben nem itták, hanem ették. Afrikai törzsek a kávécserjét zsírral összekeverve igazi ehető energialabdacsokat gyúrtak maguknak.

12. A legenda szerint a kávé feldobó hatására először etióp pásztorok lettek figyelmesek, mikor azt látták, hogy a kávécserjét rágcsáló kecskéik egyik pillanatról a másikra „táncra perdültek„.

13. Az összes kávéfajtát a bolygónk úgynevezett „kávé-övében” termesztik, amely egy képzeletbeli, a Földet körbeölelő vonal, és Afrika, Dél-Amerika, Közép-Amerika és Ázsia legjobb kávétermő vidékeit foglalja magába. Az, hogy melyik kontinensen termesztik a kávét, jelentős hatással van a kávé aromájára, melyek nem csak kontinensenként, de régiónként, és még farmonként is hatalmas mértékben különbözhetnek!
Azt egyébként tudtátok, hogy a világ kávétermésének 40%-át Kolumbia és Brazília adja?

14. Az insant kávét egy Guatemalában élő, George Washington névre hallgató belga férfi találta fel 1906-ban.

15. A világ első webkameráját is a kávé hívta életre. 1991-ben a Cambridge Egyetem tudósai az épület egyetlen kávéfőzőjére ráirányítottak egy videokamerát, a videót pedig élőben streamelték az interneten, hogy így az épület más pontjairól is könnyen választ kaphassanak a kérdésre, van-e kávé a gépben, vagy nincs, így mentve meg magukat a felesleges kávé-túra megtételétől és a vele járó csalódottságtól.

Forrásaink: Reader’s Digest, DistractifyCornerOfTheCafe.com, TheOatmeal.com