123 éve született Szent-Györgyi Albert

Szeptember 16-án született Nobel-díjas tudósunk, a C-vitamin feltalálója, Szent-Györgyi Albert. 7 érdekességet szedtünk róla össze.


1. Igazából 2 Nobel díj dukált volna neki

Szent-György 1937-ben érdemelte ki a Nobel-díjat, amiért izolálta a C-vitamin. Volt azonban egy másik fontos felfedezése is. Tanítványával, Straub F. Brunóval együtt fedezett fel két, az izom-összehúzódáshoz szükséges fehérjét, az aktint és a miozint. A tudós nem jelöltette magát Nobel-díjra utóbbi sikeréért, pedig ha megtette volna, valószínű, hogy kétszer is kitüntették volna.


2. De a diplomákban már duplázott

Első diplomájára 1917-ben, a Budapesti Tudományegyetem Orvostudományi Karán tett szert. Tanult még Pozsonyban, Prágában, Berlinben, Hamburgban is, az angol Cambridge Egyetemen pedig második diplomáját is megszerezte, méghozzá kémiából.


3. Kárt tett magában, hogy ne kelljen harcolni

A tudós az első világháborúban az oroszországi Dnyeszter környékén teljesített katonai szolgálatot. Két év után azonban annyira elege lett belőle, hogy fegyverével karon lőtte magát, csak hogy messze kerülhessen a frontvonaltól.


4. Igazi szoknyapecér volt

1917-ben, 24 évesen vette el első feleségét, Demény Kornéliát, akivel 21 évig kötötte össze az életét. Miután a nő elhagyta, Szent-Györgyi a kétgyermekes Borbíró Mártára csapott le, aki nem sokkal később rákban halt meg. A harmadik felesége a nála 47 évvel fiatalabb Susan Wichtermant  lett, akit 1975-ben Marcia Houston cserélt le. A nő és a magyar tudós között 50 év korkülönbség volt.


5. Az a bizonyos paprika…

Egyik este a felesége a vacsora köreteként paprikakarikákat tett elé. A férfi nem akarta megenni a zöldséget, de a feleségét sem akarta megsérteni, így inkább magával vitte a laborba az ételt.  Hogy mihez kezdett a paprikával, sejthető. Legyen elég annyit írni most róla, hogy Nobel-díj lett a vége.


6. Finnországnak adta a Nobel-díját

A második világháborúban, amikor az oroszok 1940-ben megtámadták Finnországot, Szent-Györgyi a Finnországért Alapítványnak adományozta a rangos kitüntetését. Azóta egy kereskedő megvásárolta, és a Magyar Nemzeti Múzeumnak adományozta.


7. A politikusként is bevált

A második világháború végén a magyar miniszterelnök, Kállay Miklós utasítására az angolokkal tárgyalt a magyarok átállásáról. A politikai oldalváltás végül nem történt meg, de a Gestapo így is értesült Szent-Györgyi akciójáról, aki ráadásul még a budapesti antifasiszták vezetője is volt. 1944-ben a svédek segítségével tudott elmenekülni az országból a rá vadászó németek elől.

forrás: hvg