Különleges kiállításmegnyitóra készülnek az óbudai Esernyősben. Szeptember 21-én Szász Károly iparművész ékszereiből nyílik kiállítás az Ars Sacra Fesztivál keretében, amelynek megnyitóján Cselényi Eszter Celeni divattervező legújabb ruhakollekciója is felvonul. Míg az ékszerek sokszor szakrális üveg és porcelán antikvitásokat keltenek új életre, a ruhák Budapest szecessziós emlékeit mentik át egyedi színekbe és vonalvezetésbe a Megmenteni a Megmenthető című tárlat eseményén.
„Egyszer úgy alakult, hogy meg kellett mentenem egy Herendi porcelánmadár letört csőrét – idézi fel Szász Károly ékszerművész. – Sikerült az akció. Innen jött aztán az ötlet: megmenteni a megmenthetőt. Ez a gondolat mindig is bennem volt. Műhelyemben üveg és porcelán tárgyakat restaurálok. Egyik nap egy idős hölgy behozott hozzám egy Zsolnay csészét, ami már nagyon meg volt repedve. Sajnos nem tudtam megmenteni, darabokra tört. Személyes tragédiaként éltem meg. Akkor kitaláltam, hogy a szebb részeiből, gyűrűt, fülbevalót és nyakláncot csinálok, hadd éljen tovább! Azóta is szeretek a különböző antikvitásokban nagyon-nagyon régi porcelán darabkák, sérült tárgyak után kutatni. Egyből meglátom bennük a fülbevalót, medált vagy egyéb ékszerformát. Nagy múltú épületek, például a Mátyás-templom, kastélyok restaurálásából származó épületüvegeiből is alkotok. Kifejlesztettem egy saját, levédett találmányt, amelyben úszó, táncoló gyémánttal és drágakövekkel társítom az antik üvegeket. Ennek az ékszercsaládnak mára ismertté vált neve a „Megcsiszolt fény”-kollekció, amelyből több darab is megtekinthető a kiállításon, de itt mutatkozik be az a kollekcióm is, amelynek egyes darabjait a Chartres-i katedrális üvegablakainak maradványaiból készíthettem el.”
Cselényi Eszter divattervező a Hajós utca 32. szám alatti épületben talált ihletforráshoz legújabb kollekciójához: „Azt látom, hogy Magyarországtól és ezen belül Budapesttől is elválaszthatatlan a szakrális művészet: a nyomai itt vannak körülöttünk a zenében, az építészetben, mindenben. Hazai inspirációt választok én is az összes kollekciómhoz, egy-egy „rejtett kincset”. Nem a matyót értelmezzük újra, hanem olyan témákat keresek, ami nemcsak egy külföldinek, de talán egy itthon élőnek is érdekes történetről számol be. Ilyen kincs a Hajós utca 32. szám alatt található szecessziós épület is, amely a Megmenteni a Megmenthetőt című kiállítás megnyitóján felvonuló ruháimat ihlette. Fantasztikus felfedezés volt számomra a maga gyönyörű, ütött kopott bájával. Olyan mint egy álom, pláne, hogy tipikusan az a ház, ami mellett mindennap elmegyünk és nem is tudjuk, mit rejt magában. A Róth Miksa által készített színes üvegablakok, a szecessziós virágok, a vaskorlátok indái, akár egy látomás. Azonnal megfogott, mert sokáig kerestem, de csak intuíciók alapján. Keresgéltem, fotóztam, jártam a várost, és amikor ide beléptem, már a kapuban éreztem, hogy magával ragad. Ebből született az a kollekció, amely illeszkedik Szász Károly fantasztikus ékszereihez, hiszen mindketten ugyanabba az irányba tartunk: múltbeli értékeket próbálunk valamilyen formában átmenteni a mába. Maradandó ékszert vagy ruhát próbálunk létrehozni, ami nem megy ki a divatból, mert örök darab, és már akkor szerethető, ha valaki csak előveszi. Ehhe az élményhez illeszkedik a megnyitó helyszíne is, mert azt tervezzük, hogy ez nem egy szokványos bemutató lesz. Az Esernyős terei, hangulata látványos és különleges eseményt ígérnek, ahol a nézők egy picit betekinthetnek abba a világba, amit mi látunk, mikor egy kollekció megszületik a fejünkben.”
Helyszín: 1033 Budapest, Fő tér 2. – Esernyős