A rácsodálkozások, felfedezések és érzések módozataira vagy épp a világnak való megmutatkozásra keresi a válaszokat a 2018. augusztus 30-án, az Ybl Budai Kreatív Házban Felfedezők címmel nyíló tárlat, a Budapest Art Mentor program bemutatkozó kiállítása.
Az Együtt a Művészetért Egyesület által szervezett mentorprogram célja, hogy tehetséges, esetenként már a szakma számára ismert képzőművészeti alkotókat támogasson a hazai és nemzetközi érvényesülés útján. Az egyéves program során a művészeknek lehetőségük van megismerni és a gyakorlatban alkalmazni azokat az eszközöket, amelyek hozzájárulnak saját szakmai karrierjük előrelendítéséhez. A Felfedezők az első évfolyam zárókiállítása, amelyen a végzett 9 művész alkotásai láthatók, Ferenczy Bálint művészettörténész kurátori koncepciója mentén.
A nagy korstílusok és „izmusok”, a dada, a modern, a posztmodern és a konceptuális művészet után ismét az új felfedezések korát éljük. Mi az a forma és mód, amelyen keresztül a művészek érzéseiket, gondolataikat, felfedezéseiket és rácsodálkozásaikat ki tudják fejezni, be tudják mutatni? Hogyan tudnak eljutni közönségük felé, miközben új eszközöket, de versenytársakat is kaptak maguk mellé, a mesterséges intelligencia, a robotika és a számítástechnika fejlődésével?
Szembe kell nézni a kihívással: tökéletes portrét ma már egy gép is tud festeni.
Ahogyan a technológia fejlődése hatással van a hétköznapokra, úgy állítja új megmérettetés elé a képzőművészetet is. Mit jelent napjainkban festőnek, szobrásznak vagy éppen fotográfusnak lenni, léteznek-e szigorúan elkülönített diszciplínák vagy egyre inkább a művészeti ágak keveredése, az intermedialitás a jellemző?
A Felfedezők című kiállítás olyan alkotásokat mutat be, amelyek a klasszikus művészeti médiumok kereteit és határait feszegetve többek között a csillagászattal, a látás és érzékelés kérdéseivel, a tér alakításával, vagy a digitális képalkotással és -képzéssel foglalkoznak. Sztefanu Marina az elfeledett Édenkertet rekonstruálja az Ybl Ház nagytermében, párba állítva Szakál Éva minden elemében 21. századi, Browser című festménysorozatával. Orbán Előd a klasszikus (kő-)szobrászat eszköztárát és megjelenési formáit tágítja, Gaál Kata nagyméretű alkotása pedig tudatosan ötvöz számos technikai megoldást. A kiállítóház pincehelyiségében Mátyási Péter, Ádám Zsófia és Hajas Katinka az emberi percepció szintjeit járja körbe, Horváth Lóczi Judit pedig – jól ismert geometrikus objektjein túl – először állítja ki kültéri szobrait.
A Felfedezők nemcsak a minket körülvevő, változó világot, de a művészet és a tudomány viszonyát is be kívánja mutatni; Szécsényi-Nagy Loránd installációja az égbolt különböző tudománytörténeti korokon átívelő feltérképezéseinek állít emléket.
A kiállításon szereplő művészek a Budapest Art Mentor program első évfolyamának művészei. A mentorprogram célja, hogy tehetséges képzőművészeti alkotóknak adja át azt a tudást, hogy hazai és nemzetközi színtéren egyaránt érvényesülni tudjanak. Az adott területükön aktívan és sikeresen dolgozó professzionális előadók elméleti, de leginkább naprakész gyakorlati tudást adnak át a jelen művészeti világ szervezeteiről, működési struktúráiról, szereplőiről, érvényesülési modelljeiről és a karrierépítés elengedhetetlen eszközeiről. A személyes iránymutatást és lehetőségek feltérképezését a mentorokkal történő szoros és rendszeres egyéni munka jelenti.
A kiállítás 2018. augusztus 31 – szeptember 23. között látható Budapest új izgalmas kiállítóterében, az Ybl Budai Kreatív Házban, amely pezsgő kulturális és rendezvény helyszínként nyitotta meg kapuit 2018 tavaszán.
Nyitva tartás: minden nap 9:00-19:00 óráig