Spartan Race – ha újra gyerek akarsz lenni

Adrenalin löket, kihívás, vagy szórakozás? Mi is valójában a spartan race? Az egyre népszerűbbé váló akadályversenyről Domonkos Dáviddal beszélgettünk.

Domonkos Dávid edzett spartan race harcos: október végén, Tokajban már hatodik alkalommal néz farkasszemet az akadálypályával.

Mióta vagy a sportolás megszállottja?

Óvodás korom óta sportolok. Úszással kezdtem, 9 évet vízilabdáztam, több évig edzőterembe jártam és 4 és fél évig kick boxoltam, másfél éve pedig már edző vagyok.

Hogyan jutottál el a spartan race-hez?

Általában minden könnyen sportot megunok, de a spartan raceben teljesítendő akadályok annyira különbözőek, hogy mindig izgalmas elindulni rajta. A szervezőknél ez is a koncepció, hogy a versenyzőknek fogalma se legyen a pálya elején, milyen feladat várnak rájuk. Ahogy az egyik szervező is mondta, olyan ez, mint az élet, sosem lehet tudni, mire számíts.

Már hatodjára indulsz a race-en. Mennyivel volt más élmény az első és az ötödik próbálkozás?

Amikor először indultam, aktívan kick boxoltam, és azt hittem, nagyon jó formában vagyok, akár még meg is nyerhetem a versenyt! Ehhez képest, mivel azelőtt nem futottam rendszeresen, borzasztóan nehéz volt a verseny, legalábbis amikor futni kellett. Ötödik alkalommal már sokkal felkészültebben álltam a rajthoz, de ekkor már hosszabb távot is választottam, ezért ugyanúgy elfáradtam a végére. Minden alkalommal nagyon élvezem, olyan érzésem van ilyenkor, mintha újra gyerek lennék.

Milyen sportolói háttérrel indulnak el a versenyen?

Mindenféle sportágból jönnek, sokan profi sportolói vagy futó múlttal jelentkeznek, de olyan is van, aki előtte csak 3 hónappal kezdte meg a felkészülést.

Ki az, aki előnnyel indulhat egy ilyen megmérettetésen?

Aki rendszeresen fut, annak a futás fog könnyen menni, viszont erősítenie kell a felsőtestre. A majomlétrához, falmászáshoz, homokzsákos feladatokhoz erős izomzat kell. Aki cross training edzésre jár, annak nagy ereje van, de lehet, hogy a futás okoz majd neki gondot. Ha valaki jó versenyző akar lenni, minden képességét fejlesztenie kell.

Mit csináljunk, ha a pályán úgy érezzük, nem tudjuk megcsinálni az akadályt, és leblokkolunk?

A spartan race-ben az a jó, hogy legyőzhetjük saját magunkat a pályán. Ha elbizonytalanodom a pályán, kikapcsolom az agyam, és csak nekiindulok. Nagyon jó érzés, amikor megoldottam az akadályt, igazi önbizalomfröccs.


Mire számíts a spartan race-en?

  • A távok: a legrövidebb 5 kilométer, a második 13, a harmadik 20 kilométer, és van egy maratoni táv is. Sosem adják meg pontosan, hogy mekkora a táv, csak a minimum értékét.
  • A feladatok: a homokzsákcipelés, kötélmászás, szögesdrót alatti kúszás, dárdadobás, vödörcipelés, kötélhúzás, falmászás és a futás körül forognak.
  • A büntetés: Ha egy akadályt nem tudsz teljesíteni, 30 burpeet kell csinálnod, ami lényegében egy négyütemű fekvőtámasz.

Így kezdd el az edzést!

Fuss heti 2-3 alkalommal! Ezek közül az egyik legyen lassabb és hosszabb távú, a másik pedig álljon sprintekből, és emelkedőn végezd. Emellett saját testsúlyos gyakorlatokat is csinálj, például fekvőtámaszt, húzódzkodást, kitörést, guggolást. Ezekre az alapgyakorlatokra épül minden akadály.

Ha nem akarsz lemaradni Dávid legújabb edzővideóiról  és tanácsairól, kövesd Facebookon és Youtube csatornáján is!