Kié lesz a Margó díj az idén?

Második alkalommal adják át a Margó Irodalmi Fesztivál őszi kiadásán a legjobb első prózakötetért járó Margó-díjat és a Budapest a fiatal tehetségekért program különdíját.

A zsűri kiválasztott a pályázók közül tíz írót, az egyikük októberben átveheti a Margó-díjat és az azzal járó anyagi és szakmai támogatást. A kortárs irodalom legjavát bemutató Margó Fesztivált idén ősszel könyvvásárral kiegészülve, a CAFe Budapest keretében, új helyszínen, a Tesla Budapestben rendezik meg, október 12-16. között.

Második alkalommal adják át a legjobb első prózakötetért járó Margó-díjat, amivel pénzdíj és a Margó Irodalmi Fesztivál partnereinek szakmai támogatása is jár: a Bookline a nyertes számára kiemelt kereskedelmi és médiatámogatást nyújt, a Balassi Intézet pedig próbafordítást készíttet a legjobb műből, és azt külföldi könyvfesztiválokra juttatja el. A tavalyi, első Margó-díjat Toth Benedek nyerte Holtverseny című regényével. A pályázatra idén huszonegy könyvet neveztek a szerzők és a kiadók, ezekből a díjra esélyes tíz kötetet hét kiadó jegyzi, van köztük két ifjúsági regény és két sci-fi is. Az alkotók között négy nőt, hat férfit, huszonnégy és hatvanhét évest, illetve József Attila-díjas költőt is találunk. A díjat október 16-án este adják át a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár új helyszínén, a Teslában. A szakmai partnerek mellett a fesztivál kiemelt támogatója Budapest Főváros Önkormányzata.


A Margó-díj idei 10-es listája

  • Kántor Péter: Egy kötélténcos feljegyzéseiből (Magvető, 2016, 86 oldal, 2490 Ft)
  • Makai Máté: Koriolán dala (FISZ, 20146, 162 oldal, 1800 Ft)
  • Menyhért Anna: Egy szabad nő – Erdős Renée regényes élete (General Press Kiadó, 2016, 228 oldal, 2490 Ft)
  • Mészáros Dorka: Én vagy senki (Tilos az Á Könyvek, 2016, 287 oldal, 2990 Ft)
  • Michael Walden: Eshtar – Első könyv (Metropolis Média, 2016, 491 oldal, 3990 Ft)
  • Milbacher Róbert: Szűz Mária jegyese (Magvető, 2016, 272 oldal, 2990 Ft)
  • Molnár T. Eszter: Stand-up! – Egy majdnem normális család 1. (Tilos az Á, 2016, 245 oldal, 2990 Ft)
  • Morsányi Bernadett: A sehány éves kisfiú és más (unalmas) történetek (Kalligram, 2015, 328 oldal, 2800 Ft)
  • Ronil Caine: Lilian (Metropolis Média, 2016, 320 oldal, 2990 Ft)
  • Schreiner Dénes: Mint kagylók, ha bezárulnak (L’Harmattan, 2016, 236 oldal, 1990 Ft)

A zsűri tagjai idén Gaborják Ádám, a József Attila Kör elnöke, Kollár Árpád, a Fiatal Írók Szövetsége elnöke, Gács Anna, a Szépírók Társasága, Szabó Zsuzsa pedig a Balassi Intézet és a Publishing Hungary képviseletében, valamint Valuska László, a Margó Irodalmi Fesztivál főszervezője. A Margó-díj esetében a nevezett címek között ugyanolyan feltételekkel mérettetik meg az irodalmi életben verseivel vagy drámáival évek óta jelen lévő szerző és a fiatal, publikálás nélküli versenyző. A zsűri elsősorban azt veszi figyelembe, mit vállal az adott könyv, és ahhoz képest milyen eredményt ér el, tehát alapvetően nem egymáshoz hasonlítják a szövegeket, azokat önmagukban értékelik.


„A Margó-díj előzsűrizése során nem feltétlenül kész írókat, inkább új hangokat, bátor vállalkozásokat keresünk, olyan szerzőket, akik íróilag még lehet, hogy nincsenek készen, de a szövegüket szerettük, és egy második könyvet is a kezünkbe vennénk tőlük, így akikre szerintünk érdemes felhívni a figyelmet” – nyilatkozta Valuska László.

A tavaly első alkalommal kiosztott Margó-díjat Totth Benedek nyerte Holtverseny című regényével: a díjjal járó szakmai támogatás keretében a könyvhez a Balassi Intézet próbafordítást készíttetett, illetve a szerző felléphetett kötetével a Lipcsei Könyvvásár Bookpitch programjában. A Holtverseny nemzetközi karrierje hamarosan a francia és a szlovák kiadással folytatódik, itthon pedig, a Bookline kereskedelmi támogatásának is köszönhetően, már a második utánnyomáson van túl.