A személyi edző tanácsai

Popa Celestin 10-12 éve kezdett edzeni, ám hamarosan rájött, hogy egyedül nem ér el olyan eredményt, mint szakszerű segítséggel. Ráadásul jövőbeli tervei között szerepelt az is, hogy versenyszerűen űzze a testépítést. Ekkor kérte személyi edző segítségét, akivel hamarosan rövid idő alatt látványos eredményt értek. Ma már Popa maga is sikeres személyi edző – aki most a Funiversity és FUNZINE olvasóinak is ad néhány tippet a helyes mozgás és kondizás kapcsán.

Mi a leggyakoribb hiba edzéskor?


A leggyakoribb hiba leginkább az étkezésben rejlik. Bár néhány napig mindenki becsülettel és nagy lendülettel tartja be diétáját, utána viszont minden visszatér a régi kerékvágásba, ami nagyban gátolja a test megfelelő fejlődését. De milyen is a megfelelő kerékvágás? Célszerű kerülni a kenyereket, az egyszerű cukrokat, a burgonyát, és inkább rizst vagy puffasztott rizst választani. Ha mégis ragaszkodnánk a lisztből készült ételekhez, törekedjünk a teljes kiőrlésűre, a burgonyát pedig váltsuk fel édesburgonyával.

Lehet azért bűnözni?


Lehet, de mindennek ára van! Ha öt napig becsülettel be tudjuk tartani a diétánkat – és tényleg becsülettel! – akkor nem történik tragédia, ha hétvégén bűnözünk egy picit: vagyis belefér egy-egy süti vagy egy-két szem csoki. De azért egy egész üveg Nutellát ne tömjünk magunkba.

És mi lesz az alkohollal?


Az alkohollal a legnagyobb probléma az, hogy egyszerű kémiai okok miatt egyszerűen nem tud nem cukrot tartalmazni. Ha már mindenképpen szeretnénk némi alkoholt fogyasztani, akkor erősen mértékkel válasszuk a száraz fehér bort, a rövideket pedig inkább kerüljük el, főleg a frenetikus cukros szirupos koktélokat. De alapvetően jobb teljesen elkerülni az alkoholt. Bizony, valamit valamiért…

Mennyire fontos a személyi edző?


A személyi edző a valós, tartós és dinamikus fejlődéshez elengedhetetlen. Kérdés, hogy milyen gyakran. Ha személyi edzőnkkel csak alkalmanként találkozunk, hogy megmutassa a gyakorlatokat, felmérje állapotunkat és testünk változatait és megnézze, működik-e az összerakott étrend, fejlődni fog a testünk, de lassabb iramban. A folyamatos foglalkozással viszont nem maradunk le egy trükkről sem, arról nem is beszélve, hogy néha egy 10-es sorozatba beleférne plusz 2-3 sorozat is, de edző nélkül ezt inkább kikerüljük. Holott „az edzés csak úgy éri meg, ha fáj”.

Miből áll egy személyi edzés felmérése?


Az első alkalommal sok dolgot kell tisztázni, hogy megfelelően fejlődhessünk. Fel kell mérni a korábbi sérüléseket, testünk aktuális helyzetét, a múltbeli törekvéseinket, sportolói múltunkat, ezen felül el kell beszélgetni étrendünkről is, hogy mit hogyan kell rajta átalakítani – természetesen figyelembe véve az esetleges allergiát is. A konzultáció után pedig jöhet egy kis mozgás, hogy annak érdekében, hogy az edző lássa, hogy állunk az alapgyakorlatokkal és azokat miként építheti tovább.

Mennyire veszélyes a kondizás?


Mint minden testmozgásnak, itt is vannak veszélyek, ezért is érdemes legalább alkalmanként találkozni személyi edzővel. Egy-egy rosszul tartott súly könnyen elintézheti könyökünket, vállunkat, ha pedig guggolva próbálunk súlyt emelni, csigolyánkat terhelhetjük meg nem épp szerencsés módon. Vagyis ízületeink érdekében jobb néha megkérdezni egy profit, hogy mit hogyan is kell pontosan.

Hányszor éri meg edzeni?


Egy egészséges emberi szervezet hetente 3-4 edzést bír el, melyek megfelelő hossza körülbelül egy óra. Természetesen okostelefon, Instagram, Facebook, Messenger és becsekkolás nélkül. A sport kikapcsolódás. Kapcsold ki a telefonodat is.