A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum állandó kiállításain felül időszaki kiállításai is állandó programot biztosítanak a látogatók számára. Az idén 50 éves múzeum ezt kínálja áprilisban vendégeinek.
Dekor 60/III. – Szakmai és művészeti képzés a kirakatrendező- és dekoratőrképző iskolában 1995-től 2015-ig
2016. április 15. – május 15.
Az egykori Dekoratőr Iskola jogutódja, a Jaschik Álmos Művészeti Szakközépiskola Dekoratőr Szakosztálya a múzeummal közös szervezésében tavaly novemberben mutatta be a képzés első húsz esztendejét, idén márciusban a második húsz évet, most áprilisban pedig az 1995-2015 közötti időszakkal folytatódik a kiállítás-sorozat. E korszak már a közelmúltba tekint vissza, így az iskolából kikerültek a mai, fiatal dolgozó, alkotó vagy éppen a még egyetemi éveiket töltő művész tanulók. Diákok és tanáraik munkái izgalmas együttállása reflektál a mai design világára és alkotói hangulatokra.
Dekor 60/II. – Szakmai és művészeti képzés a kirakatrendező- és dekoratőrképző iskolában 1975-től 1995-ig
2016. március 12. – április 10.
Az egykori Dekoratőr Iskola jogutódja, a Jaschik Álmos Művészeti Szakközépiskola Dekoratőr Szakosztálya a múzeummal közös szervezésében tavaly novemberben mutatta be a képzés első húsz esztendejét. Idén márciusban az 1975-1995 közötti időszakkal folytatódik a kiállítás-sorozat, áprilisban pedig az 1995-2015 közötti korszakkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A tanárok és diákok közös együttműködésében létrehozott kiállítás-sorozat a képzés izgalmas területeit, minőségét és sokszínűségét hivatott bemutatni. A tárlaton megtekinthetők az ott tanító tanárok, jeles művészek munkái és az onnan kikerült, az alkotó világ széles spektrumán elhelyezkedő művészek, és a szakmát magas szinten végzők tárgyai, munkái. A kiállítást színesítik az iskolai archívum darabjai és a diákok tárgyi gyűjteménye is, amely a ’70-es – ’80-as – ’90-es évek korszakát varázsolja a látogatók elé. A tárlat a szintén jubiláló, idén 50 éves fennállását ünneplő múzeum kiállítás-sorozatának nyitó eseménye.
Gasztronómia – fotókiállítás
2015. április 30. – június 12.
Az MKVM és a Magyar Fotóművészek Világszövetsége közös fotópályázatának kiállítása az Europeana Food and Drink projekt keretében (www.foodanddrinkeurope.eu). A beérkezett pályamunkák közül a múzeum és az MFVSZ által delegált zsűri választotta ki a díjnyertes alkotásokat. A tárlat témája a gasztronómia személyes vonatkozású értelmezése. A fotókiállítás célja az örökségünk részét képező ételek és italok, az étkezési kultúránk és a hozzá kapcsolódó régi és mai szokásaink bemutatása az alábbi kategóriákban: étel, ital – készítése és előállítása, vendéglátás és étkezés, valamint az ételek és italok közösségi és szociális vonatkozásai.
Szerzetesek asztalánál
2015. december 10. – 2016. május 1.
MEGHOSSZABBÍTVA 2016. június 26-ig!
Mi közük a szerzeteseknek a gasztronómiához? Több, mint gondolnánk. A kora középkor óta szigorú szabályok szerint, olyan egészségesen étkeznek, hogy azt egy fittness-guru is megirigyelhetné, de szabályaik nemcsak a test, hanem a szellem és a lélek épségét is szolgálják. Készítenek bort, sört és gyógyító likőröket, kertjeikben a zöldségek és gyümölcsök mellett megterem sokféle fűszer- és gyógynövény, asztalukra olykor ünnepi finomságok, olykor ‒ gyakrabban ‒ böjti eledelek kerülnek. A szakács testvérek az idők során nem csak a kis közösségre, hanem szegények és betegek ezreire is főztek. Látogatóink belekóstolhatnak régi és mai kolostorok ízeibe, és megismerhetik azokat a hazai szerzetesrendeket, amelyeknek szerepük volt étkezési kultúránk fejlődésében.
Képes magyar jazztörténet
2015. november 12. – 2016. április 24.
MEGHOSSZABBÍTVA 2016. május 1-ig!
A magyarországi jazztörténések – nagy vonalakban – időben párhuzamosan haladtak az európai és az amerikai eseményekkel. Kiállításunk az 1850-es évek körüli őskezdetektől 2015-ig, korabeli dokumentumok (kottaborítók, fényképek, festmények, plakátok, szórólapok, gramofonlemez-, LP- és CD-borítók, hangszerek) segítségével mutatja be a honi jazzeseményeket. A kiállítás képi anyagát nagymértékben színesítik a kiállított jazzkönyvek. A világon valaha megjelent egyik legkorábbi jazzkötet, az 1928-as Jazzband, Végh Gusztáv illusztrációival került kiadásra, ezek egy részét reprodukciókon szintén kiállítottuk.
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
Cím: 1036 Budapest, Korona tér 1.
Nyitva:
- Keddtől vasárnapig, 10-18 óráig
Múzeumi belépőjegy:
- 1000 Ft/teljes árú
- 500 Ft/diák és nyugdíjas
- 2000 Ft/család
www.mkvm.hu
Facebook-oldal ITT!