Ma reggel véget ért Magyarország leghíresebb és legnagyobb kulturális és könnyű-zenei eseménye, a Sziget fesztivál. A 21. alkalommal megrendezésre került, évről évre emberek (és főleg külföldiek) százezreit vonzó happening igazi hungarikum, legalább annyian kötik össze országunkkal, mint a gulyáslevest. De mi is olyan jó ebben a fesztiválban? Az alábbiakban összeszedtünk tíz dolgot, ami az idei Szigetet is egy felejthetetlen egyhetes kirándulássá varázsolta a Fesztiválköztársaság mesés birodalmába.
Steampunk sárkány és zenekar
A Sziget már évek óta egyre kevésbé szól a koncertekről és a harmatos-másnapos reggelekbe nyúló veretős bulikról, és egyre inkább előtérbe kerültek a különböző, eseményszerű látványosságok és az embereket a történések folyásába bevonó, őrült performanszok. Az idei fesztivál legnagyobb közönségsikerének örvendő ilyen látványossága az a nagyszínpadhoz vezető, a Nemzetek utcája mellett helyet foglaló hatalmas robotsárkány volt, amely esténként füstöt pöfékelve és hosszú nyakát nyújtogatva kelt életre. A steampunk szerelmeseinek azonban ennyiben nem merültek ki az örömforrásaik: a vicsorító sárkány mellett egy csapat, egyenesen a Mad Max filmekből szalajtott, fura kinézetű zenekar tépte a különböző hangszereket, biztosítva az érdeklődők számára a teljes skálájú audiovizuális orgiát.
Zing – Guitar Hero
Az Andrássy úti Ring vitathatatlanul Budapest egyik legjobb hamburgerezője, és már második alkalommal képviseltetik magukat Zing név alatt a Szigeten dizájnos lakókocsi-büféikkel, a kalóriabombára éhes fesztiválozók legnagyobb örömére. Hamburgereik még úgy is a Sziget leginkább ár-értékarányos ételeik közé tartoznak, hogy egyik verziót sem tudjuk magunkévá tenni 1200 forintnál kevesebb összegért. 1680 forintért azonban miénk a minden extrával (karamellizált lilahagyma!!!) megpakolt Guitar Hero, ami két darab, vastag és finom zsíroktól gyöngyöző marhahússal veszi fel a harcot éhségünk ellen. Menüben is még két ezer forint alatt kijön a junk food-ok non plus ultrája, ami a 650 forintos „óriás” pizzaszeletek és a 2600 forintos rablóhúsok fesztiválján egy nagyszerű dolog.
Csónakház
A Sziget pesti partján található sörtanya igazi rejtett kincse a fesztiválnak. Nem csak azért, mert talán ez az egyetlen pontja a Szigetnek, ahol több magyar szót hallani, mint külföldit, hanem mert egyedül itt úszhatjuk meg viszonylag olcsón a hatásos lerészegülést. Ugyanis amíg a Sziget többi pontján 740 forintot kellett kicsengetnünk egy doboz Dreher sörért, addig a Csónakház pultjainál a csapolt Arany Ászokért csupán 400 forintot vontak le a Festipay kártyánkról. Igaz, hogy alkoholtartalma egy százalékkal kevesebb, és még mindig dupla annyiba kerül, mintha a közeli Óbudai Auchan-ban vennénk meg, de még így is ez a legegyszerűbb módja a fesztiválon oly nagyon fontos folyékony bátorságunk biztosításának.
Sziget Beach
A sziget északi csücskében található homokkal felszórt, tengerparti hangulatú plázs a fesztivál egyik legnyugisabb és mindenképpen egyik legfestőibb helye. Tökéletes terepe ez a néhány tucat négyzetméternyi terület a kihozott könyveinkbe való belemerülésnek, a kellemes hőmérsékletű és itt még viszonylag tiszta Duna vizében való megmártozásnak, de a legnagyobb dolog, amit a Sziget Beach adott az ide kilátogatóknak, az a hullámokból előbukó napfelkelte gyönyörű látványa. A pillanatot az éppen most felújított Óbudai gázgyár műemléki védettség alatt álló, drámaian szép tornyai teszik felejthetetlenné.
Italcsempészet
A horror alkoholárak évről évre egyre több embert kényszerítenek arra, hogy kintről oldják meg az alkoholutánpótlást. Mivel azonban a bejáratnál minden látogató minden belépésnél biztonsági ellenőrzésnek van alávetve, és alkoholt egyenesen tilos behozni, akármilyen kis mennyiségről is legyen szó, az embereknek különböző kreatív megoldásokhoz kell folyamodniuk, ha nem akarnak naponta tízezer forintot elkölteni néhány sörre. A lányok általában a szoknyájuk alá, a lábukhoz szigszalagozzák a töményes üveget, a fiúk pedig a nadrágjuk elejébe vagy hátuljába, az öv szorítására és bő felsőjükre hagyatkozva csempészik be maguknak a mennyei mannát. Vannak merészebb cselek is, mint például a gyümölcsleves dobozba belekeverni a vodkát, vagy ásványvizes palackban a biztonságiak orra előtt, kezünkben lóbálva és a jószerencsében bízva átsétálni az ellenőrzőkapun, magunkban mantrázva: „csak bele ne szagoljon, csak bele ne szagoljon”.
Az italcsempészet tehát a Szigeten igazi tömegsport. Mindenki űzi, és az esetek nagy részében a tervet siker koronázza, ami bármilyen éremnél nagyobb örömmel jár. Persze mivel a szabályok ellen szól, senkit sem biztatunk rá, sőt…
Csörömpölő
A Sziget bejáratához közel eső kajálós placc mellett helyet foglaló tákolmány igazi kuriózuma volt az idei fesztiválnak: a három méter magas fémketrec éjjel-nappal tele volt különböző tudatmódosító hatású szerek befolyása alatt álló emberekkel, akik legtöbbször félmeztelenül, sárosan, de törhetetlen kitartással ütöttek és doboltak a hangszereknek nem igazán nevezhető, de hangot azért magukból kiadó eszközökön. Nem csak zenélni felemelő érzés néhány másik kicsit szétcsúszott szigetlakóval, de egy közeli padra leülve, étkezés közben figyelni az önfeledt performanszot is egészen parádés élmény.
Eső
Nincs Sziget egy durva zivatar és az azt követő, két napon át tartó sártenger nélkül. Ahogyan a hollandok és az utolsó napot követő, gyűjtögető-vadászó életmódot folytató sátorturkálók, úgy az égszakadás is kötelező eleme a fesztiválnak. És ez igazából így is van jól. Alapból mindenki úgy indul neki a Szigetnek, hogy vesz a Deichmannban egy olcsó Vans-koppintást, amit kinevez fesztiválcipőnek. Ezt pedig nem kell kímélni, így hát amikor a várva várt esőfelhők megérkeznek a bulizók felé, azok jó részének esze ágában sincs sátrába vonulni egy kis szárazságért és védelemért, hanem még nagyobb lelkesedéssel veti bele magát a partiba, a sárban trappolva, egyszerre átadva magát a zenének és a természet erőinek.
Nem várt pénzre bukkanni a Festipay kártyánkon
Mindenkivel megesett már, hogy az ősz beköszöntével elővette a hónapok óta a szekrényben porosodó kabátját, majd a belső zsebébe benyúlva keze egy 500 forintos bankjegybe botlott. Fura az a kitörő boldogság, amit ekkor érzünk, hiszen igazából nem nyertünk semmit, az a pénz mindig is a mi tulajdonunkban volt, viszont valamiért úgy gondoljuk, hogy ránk mosolygott a szerencse, és ez az egész napunkat bearanyozza.
Na, ugyanezt az érzést kell lefordítanunk, ha még nem éltük át azt az eufóriát, ami akkor éri az embert, mikor az utolsó nap visszaváltja a Festipay kártyáját, és nem teljesen emlékezvén a tegnapi költekezéseire, meglepetten fogadja, hogy a kártya egyenlege bizony nem nulla forint volt, hanem 2500.
Bábeli buli
A Szigeten már évek óta látványosan nagy tömegekben képviseltetik magukat a külföldiek, általános vélekedés szerint egyenesen abszolút többségben vannak a magyar fesztiválozókkal szemben. Nagy részük európai országokból jött, a holland szó például gyakoribb mint a magyar, de a franciák, az angolok és az olaszok is szép számban érkeztek idén is. Újdonság, hogy már olyan messzi országok zászlajait is fel lehetett fedezni a nagyszínpad előtti tömegben, mint Új-Zéland, Dél-Afrika, de egymástól alig húsz méterre ott lengedezett a rengetegben Izrael és Palesztina zászlaja is.
Mindenki békében megfér egymás mellett, a sokféle nyelv zene a fülnek, és egyszerűen csak tényleg szívmelengető élmény egy ilyen sokszínű és gazdag kultúrájú család tagjának lenni egy hét erejéig.
A38 Színpad koncertjei
A nagyszínpad line-up-ja évek óta először végre teljesen vállalhatóra sikerült, köszönhetően annak, hogy a szervezők a fesztivál időpontját egy héttel későbbre tolták. Megkopott fényű punk-pop banda visszatérésétől (Blink 182) a hip-hop műfajának koronázatlan királyain át (Outkast) a kellemes, bollywoodi hangulatot megidéző indie bandáig (Bombay Bicycle Club) volt itt minden. Az A38 sátorba szervezett koncertek azonban sokkal több meglepetést tartogattak, mint amekkorát mondjuk a Calvin Harris-en elpuffogtatott tűzijátékok nyújtottak. Felsorolni is fárasztó lenne azt a sok remek zenekart, akik állandó táborhellyé tették a színpad előtti területet rengeteg alternatívabb ízlésű zenerajongó számára, de a Wild Beasts, a Kelis és a Darkside koncertjei mind nem csak kiválóan szóltak, de hangulatban is maguk mögé utasították nagyszínpados társaikat. Még sok ilyet!