Április 23-án ünnepeljük a könyv napját, mi pedig kicsit szabadabban kezelve a témát, összegyűjtöttünk tíz olyan kiadványt, amiről nem hinnéd el hogy létezik – pedig létezik! Drogozó lovak, csináld magad koporsók, káromkodás okítás és férfi terhességek. Kalandra fel!
Sylvia Scott Gibson: Latawnya, a csintalan ló megtanul nemet mondani a drogokra
Fogalmunk sincs, hogy ezt a könyvet gyerekeknek írták-e drogprevenciós célokból vagy pedig esetleg a lótenyésztőket próbálták felkészíteni az elkerülhetetlenre. A könyvnek – óriási szerencsére – az első oldalába is belekukkanthatunk, ami tökéletesen mutatja be, hogyan is szokott rászokni egy lócsorda a drogokra. Az egyik elkezd inni és drogozni, a többi pedig máris követi, a szegény gazda pedig valószínűleg mit sem sejt az egészből… A fogalmazásmód tökéletes lehet alsó osztályok számára, így az iskolában Sylvia Scott Gibson meséjének feldolgozásával több legyet üthetünk egy csapásra. A füvező lovak kiszínezése ráadásul a rajzórán is tökéletes szórakozás.
Jim Dawson – Ki vágta fel a sajtot? – A szellentés kulturális története
És még hozzáillő festményt is találtak hozzá, ez a valahol az egészben a megdöbbentő. Jim Dawson mellesleg több értekezést is írt a szellentés történetéről, ez valószínűleg valamilyen nagy összefoglaló tanulmány lehet. Tökéletes bizonyíték, hogy a történelemnek nincsen olyan szeglete, amit ne kellene minél részletesebben felfedezni. Megnéznénk a kutatási fázis részleteit, ahogy különböző könyvtárakban, irattárakban és múzeumokban az ártatlan könyvtárosnéniknek előadta Mr. Dawson kutatási témáját és hogy pontosan miben is kér segítség. Továbbá ki ne ismerne olyan embert, akinek mániájává válik egy téma és órákon át tud róla beszélni? Egy Dawson családi vacsorára befizetnénk.
David Evans – Szokott Isten valaha is a macskákon keresztül üzenni?
Ez a kérdés valahogyan sose jutott volna eszünkbe, de nem is érezzük messzemenően jogosnak. Bár ha nekünk is lenne egy macskánk, ami ahelyett hogy lelöki a dolgokat, inkább a szüretelésben segít, mi is gyanakodnánk. A könyv leírása erős spoilert tartalmaz: Isten nem szokott a macskákon keresztül üzenni, a macskák teljes egészében csak és kizárólag saját igényeiket fejezik ki egy dorombolással, bújással vagy fújással. Mellesleg mit üzenne Isten egy macskán keresztül és hogyan? Mit? Hogyan? És ismételten mit?!
Dale Power – Csináld magad koporsók állatoknak és embereknek
Az embernek néha fogalma sem lehet, mennyi mindenben lehet spórolni és mellette ráadásul hasznosan eltölteni az időt. Barkácsolhatunk például koporsókat, hiszen mennyire ódivatú már azt a szerencsétlen aranyhalat a wc-ben lehúzni, de a család legjobb barátja is jobbat érdemel egy egyszerű doboznál. Akár együtt is csinálhatja a koporsót család, a gyászt pedig némiképpen könnyíti a barkácsolás közbeni könnyed hangulat és a rokonok elismerő dicsérete a halotti tor közben. Az alcím is remek lehetőségekkel kecsegtet: „Egy Schiffer könyv azoknak az asztalosoknak, akik azt akarják, hogy a saját koporsójukban temessék el őket.” Csináld magad mozgalom kimaxolva.
Sterling Johnson: Angol, mint ***** második nyelv – Hogyan káromkodjunk hatásosan – Számos példával a mindennapi életből.
Ezt a kötetet valahogyan jobban el tudnánk képzelni magyar kiadványként, hiszen a magyar káromkodások száma messzeföldön nem ismer határokat, kis nyelvünkhöz képest az angol jóval visszafogottabb szókinccsel rendelkezik. Bár talán éppen ezért kell egy ilyen remekbe szabott kis kézikönyv Stephen King ajánlásával, aki talán ha előbb fedezi fel az alkotást, az Az című regény egészen más címen futott volna…
Sherry Velasco: Férfi kihordás – Reprodukció, nőiesség és férfi terhesség a korai modern Spanyolországban
Bizonyára mi vagyunk a tudatlanok, de eddig mi még nem hallottunk arról, hogy a korai modern Spanyolországban férfiak szültek volna a gyermekeket, de hogy ne csak történelmi, hanem biológiai tudásunk hiányosságait is leleplezzük, eláruljuk: eddig mi azt képzeltük, hogy továbbra is csak nők szülhetnek. Sherry Velasco könyvében minden bizonnyal korhű és reális adatokkal mutatja be, hogy a néhány száz éve élt spanyol férfiak pontosan miként is hordták ki gyermekeiket a dolgozó hölgyek helyett.
Ashleen O’Gae: Így neveljünk boszorkányokat
Már pedig ha a Disney készíthetett arról filmet, hogyan kell sárkányt nevelni, miért ne írhatna Ashleen O’Gae arról, hogyan kell boszorkányt nevelni? Sok gyerek így is küszködik a folyamatos kirekesztéssel és csúfolással akár olyan apróság miatt is, mint a haja színe. Miért ne lehetne kicsit megspékelni a dolgokat és elintézni, hogy a többiek az okkult szülők miatt nézzék ki őket, akik a szokásos téliszalámis szendvics helyett pentagramma alakú kakasfejes rozskenyeret csomagolnak, némi bűbájjal ellátva? Az újpogány vallás tanításával a magániskola egy teljesen új szintre emelkedik, mint kölyök a levitációs órán. Reméljük a szociális munkásokat nem üldözik el néhány kecskével vagy kígyóval.
Gary Leon Hill: Emberek, akik nem tudják, hogy halottak
Az egyik legborzalmasabb karácsonyi ajándék lehet ez a könyv, enyhe célzással arra, hogy oké, eddig nyugodtan elviseltek minket, nevettek a vicceinken, elnézték személyiségünk hibáit, de most már elég, fogjuk fel, hogy halottak vagyunk. Filmcímként tökéletes lenne – azonnal eszünkbe juthat Nicole Kidman spanyol horrorja, a Másvilág – ám a felirat egy könyv borítóján valahogy mégis máshogy hat. De mi rejthet a borító? Útmutatást egy borzasztó komplikált beszélgetéshez? Esetleg egy általános jellemzést azokról az emberekről, akiknek nem esett le a haláluk? Esetleg M. Night Shyamalan jegyzetfüzete? És ki a halott a borítón? A lányok takarják el a halott fiút, vagy szegény srác fotóját rontották el a kellemetlenkedő holt lelkek?
Kaori Tsutaya – Kézműveskedés macskaszőrrel
…Barkácsolás a macskából. Nincs jó érzésű ember, aki ne szörnyülködne el azonnal ezen a borítón és egy fél másodpercre ne gondolna bele abba, hogy mit gondolhat szegény macska… Mégis miért csinált a szőrzetéből a gazdája… egy másik macskát? A remekművek viszont ötletes ajándékok lehetnek egy kellemetlen ismerősnek, aki allergiás a macskaszőrre.
John Hoover: Hogyan éljünk együtt idiótákkal? – Buta figurák és emberek, akik szeretik őket
Ezt a könyvet megtalálni kedvesünk fiókjában nagyobb lelki törést okozhat mint egy eltitkolt gyerek vagy hitves, ha pedig anyukától kapjuk a könyvet, könnyen erőteljes célzást érezhetünk arra, hogy a mama nincs oda szívünk választottjáért. A koncepciót megnéznénk, hiszen a bolondokat csoportosítani nem lehet könnyű feladat, de Mr. Hoover már gyakorlott lehet a hathatós szelekcióban, hiszen ekkor már maga mögött tudta a Hogyan dolgozzunk együtt egy idiótával című eszmefuttatását.
+1: Werner Holzwarth: Mese a vakondról, aki tudni akarta, hogy ki csinált a fejére
Valljuk be, a kérdés teljesen jogos. Ha valaki a mi fejünkre csinálna, mi is minimum szeretnénk tudni, hogy ki tette és miért. Főhősünknek eléggé… nos rosszul indul a napja, miután valaki egy nagy fekáliatömeggel ajándékozza meg, a kisállat pedig idegesen útnak indul, hogy megszemlélve – így pedig be is mutatva – a többi erdei állat ürülékét, megpróbálja megtudni, ki tojt a fejére. Vagyis a nap nem is folytatódik valami fényesen… Igen, minden oldalon megismerkedhet egy gyerek egy ürülékfajtával. Igen, ez a koncepció. A szülőknek furcsa, a gyerekpszichológusok szerint viszont igazi kincs a könyv, melyet immár 30 nyelvre fordítottak le, így népszerűsége vitathatatlan.
Szelíd, visszafogott megjegyzés: AZ VAKONDOK!!!