Hihetetlen múlttal bír az Iparművészeti Múzeum szecessziós gyűjteménye, mely megannyi világkiállítás kincseit foglalja magában.
A gyűjtemény első darabjainak beszerzése 1889-ben indult a párizsi világkiállítás alkalmával,csúcspontját pedig az 1900-as világkiállításon érte el. A múzeum gyűjteménye nem csak abban segített, hogy a magyar közönség első kézből ismerhette meg a modern műveket, de fontos inspirációt és útmutatást is biztosított a magyar tervezőknek és művészeknek, így például a Zsolnay kerámia-manufaktúra művészeinek is.
A múzeum már ekkor meglévő tekintélyének jeleként akkori főigazgatója, Radisics Jenő az 1902-ben megrendezett torinói Prima Esposizione Internazionale d’Arte Decorativa Moderna zsűrijének alelnöke volt.
Gallé: Díszüveg
A kiállításon láthatjuk az 1889. évi párizsi világkiállítás és az 1911. évi torinói nemzetközi iparművészeti kiállítás közti periódusok technológiai és művészeti újításait, megfigyelve az időszak trendjeit és hogy az alkotók miként hatottak egymást. A tárlat bővelkedik üveg- és kerámiatárgyakban, ékszerekben és kárpitokban.
Zsolnay kerámia
Természetesen a magyar művészek sincsenek hanyagolva – Vaszary János kárpitjai, Rippl-Rónai József kerámiái és a pécsi Zsolnay-gyár remekei mind egyedien gazdagítják a felbecsülhetetlen értékű tárlatot.
További információk ITT!
A szecesszió mesterei az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében
Iparművészeti Múzeum
1091 Budapest, Üllői út 33-37.
Tel.: +36 1 456 5107
www.imm.hu