Ha az Oscar-díjra gondolunk, nagy drámák, színészek és rendezők juthatnak eszünkbe, holott az animációs filmek is kiérdemlik minden évben a megtiszteltetést – többek között ezekből is válogattunk nektek izgalmas összeállításunkban.
A király beszéde, Argo-akció, Gettómilliomos… Filmek, melyekről mindenki tudhatja, hogy a rangos díj nyertesei. De hallottatok már a Papermanről? Esetleg a Logoramaról? Ha nem, nem gond, hiszen az igazán érdekes, aranyos, vagy éppen tanulságos animációs kisfilmeket mutatunk be nektek, melyek mind-mind a díj büszke tulajdonosai! Válogatásunkból természetesen nem hagytuk ki azokat a műveket sem, melyek bár nem nyerték még az aranyszobrocskát, de ettől függetlenül mindenképpen megéri őket megnézni!
Első körben bemutatnánk az elmúlt évek néhány nyertesét. Jól sejtitek, most az alapvetően komolyabb hangvételű darabok jönnek, de a cikk második felében minden komolyságért kárpótolni fogunk titeket!
Paperman (Paperman) – Oscar-díj 2012
A Paperman a bizonyíték arra, hogy animációs kategóriában is lehet romantikus alkotást létrehozni, elérve az élőszereplős filmek által felállított szintet. A Walt Disney Animation Studios 1969 óta egyszer nyert Oscart, méghozzá idén, ezzel a szépséggel. Az alábbiakban egy romkomhoz illően ügyetlen srác és egy gyönyörű és visszafogott lány egymásra találását láthatjátok, fekete-fehér kockákon, ízlésesen tálalva:
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore – Oscar-díj 2011
Mr. Lessmore semmit másra sem vágyik, csak hogy olvashassa könyvét. Kinn ül a verandáján és egy pár pillanatig minden tökéletesnek is látszik, míg hirtelen fel nem kapja őt egy arra járó hurrikán a körülötte lévő házakkal és tárgyakkal együtt, majd elrepíti egy világba, ahol nincsenek sem színek, sem betűk a kedvenc könyvében. Viszont van néhány más egészen érdekes dolog… A teljes történetet megtaláljátok a lenti videóban:
The Lost Thing (The Lost Thing) – Oscar-díj 2010
Shaun kupakokat gyűjt Melbourne partjainál, amikor is találkozik egy furcsa, egyszerre polipszerű és gépszerű teremtménnyel, aki nem találja gazdáját. Shaun úgy dönt, segít neki. A jövőben játszódó történetet Tim Minchin narrációjában tekinthetitek meg:
Logorama (Logorama) – Oscar-díj 2009
Oscar-díjas alkotásokhoz képest meglepően könnyed a tárgyalt alkotás, melynek alkotói felépítettek egy teljes világot, ami csakis ismert vállalatok logóiból áll. Ebben a világban – pontosabban logó-Los Angelesben – njátszódik a főgonosz Ronald McDonald és a rendőr Michelin gumiemberek története. Ronald káromkodásaiért és lövöldözéseiért már önmagában megéri megtekinteni az alkotást, de nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk, ennél azért többet tartogat a Logorama.
La Maison en Petits Cubes – Oscar-díj 2008
A megtévesztő cím ellenére egy japán alkotásról van szó, mely valamely okból hazáján kívül francia címmel jelent meg. A történet középpontjában egy öreg özvegyember áll, aki az évek alatt házát újabb és újabb emeletekkel volt kénytelen bővíteni az emelkedő árvíz miatt. A végül toronyszerűvé váló épület legtetején hajókázik éppen békésen, mikor a szájából kieső pipa alámerül a vízben. A férfi a pipa felkutatása mellett dönt. Ez az a pillanat, amikor búvárruhában alámerülve elindul a pipáját felszínre hozni, ám a víz alatt emlékei is előbukkannak.
Ahogy ígértük, bemutatunk néhány könnyedebb, szellemesebb darabot is. Ugyan ezek között is akad Oscar-díjas, ám ezek célja nem a mély gondolatok ébresztése, inkább pár perc nevetést kívánnak nyújtani.
Lifted (Levitáció)
Feltételezem, hogy nem láttatok még földönkívülit, amint épp próbálja megtanulni az emberek elrablásának fortélyait. Történetünk kis zöld izéje sajnos nem túl ügyes a fentebb említett tudományban. A következő néhány percben az ő, tanítója, valamint a rablás célpontjának történetét láthatjátok:
Partly Cloudy (Kissé felhős)
Ha hiszitek, ha nem, a csecsemőket a felhők készítik, majd pedig a gólyák hozzák le a földre. A Kissé felhős felhője azonban nem túl figyelmes a gólyájához, a többi felhő aranyos kiskutyáival és kiscicáival ellentétben krokodilbébit és hasonló tüneményes apróságokat bíz rá. A gólya és a többi állatbébi kalandjai a Pixar gondozásában bárkit megnevettetnek.
Presto (Presto)
Azok számára mondjuk, akik esetleg eddig nem tudták volna: a bűvészek cilinderei valójában portálok, amiken keresztül másik cilinderekbe lehet átnyúlni. Történetünk főhőse egy nyúl, aki hiányolja a répáját és ezért bosszúból szabotálja a bűvész előadását. Mellesleg egy egészen kreatív nyúlról beszélünk!
For the Birds (Madárkák a dróton)
A Madárkák a dróton inkább nevezhető egyetlen jelenetnek, mint rövidfilmnek, viszont még így is rendkívül vicces. Vessetek egy pillantást az önző madárkákra, kiknek önzése végül több bajt okoz nekik, mint örömet!
Scrat (Motkány) kisfilm
Az alábbi történet főhőse sokak számára ismert lehet a Jégkorszak című animációs filmekből. Motkány az a mókusszerű teremtmény, aki semmi mást nem szeretne az élettől, pusztán azt az egyetlen makkot, amit – mióta az eszét tudja – kerget. Ezen kisfilm tanúsága szerint, azóta sincs más elfoglaltsága. De vajon most sikerrel jár?