Október 10-én érkezik a magyar mozikba a finn őrület, az Iron Sky rendezői változata.
A film rendezőjével, Timo Vuorensolával telefonon beszélgettünk a Berlinarét megrázó alkotásról. De mitől is olyan különleges a film? Interjúnk első mondatából ki is derül…
„1945-ben a nácik a Holdra költöztek. 2018-ban visszatérnek.” – Azt hiszem ez egy olyan felütés, ami mindenkit megfogott…
Köszönöm.
Honnan jött az ötlet? Miért a nácik és miért a Hold?
Elég széles körben elterjedt összeesküvés-elmélet, hogy a náciknak a Második világháború végére már volt olyan technológiájuk, amivel eljuthattak a Holdig és ezt meg is tették. Ezt egy vicces és kreatív felütésnek gondoltuk. Alapvetően innen vettük az ötletet, olvastunk az összeesküvés-elméletről és azt gondoltuk, hogy ez az, csináljuk köré egy sztorit. Ez lett az Iron Sky, aminek az elkészítése hét évet vett igénybe. Az ötlet amúgy Finnországban született, egy szaunában. Ott üldögéltünk, mikor a barátom elmondta az ötletét, hogy csináljunk filmet a Holdon élő nácikról. Először csak nevettünk, de aztán azt mondtam magamban: „Basszus, ez valami igen, igen nagy őrültség, muszáj megcsinálni!”
Az Iron Sky látványvilága igencsak retrósan futurisztikus. Mi volt rád hatással, mikor a látványt tervezted?
Megnéztünk néhány filmet, mielőtt elkezdtünk dolgozni rajta. Volt egy kiemelkedően fontos viszonyítási pont, a francia City of Lost Children. Aztán persze rengeteg háborús film és filmek nácis háborús masinákról és ilyenekről… A sztorit tekintve rengeteg inspirációt merítettünk a Csillagközi invázióból, a The Great Dictatorból és persze a Dr. Strangelove-ból.
Érdekes, hogy említed a Csillagközi inváziót, hiszen annak is volt az Iron Sky-hoz hasonlóan egy erős politika-szatirikus éle.
Igen, ez volt az alapötlet, mikor elkezdtünk dolgozni a filmen – hogy hosszú lesz, így jó lesz, ha lesz benne mondanivaló. Így hát egyre inkább kiterjesztettük a történetet, elkezdett kialakulni egy politikai szatíra, amit szeretek is. Szeretek viccet csinálni a politikából és az emberekből akiknek köze van hozzá, abból, hogy milyen könnyű irányítani a tömegeket. Mindez elkezdett szép lassan, darabonként beépülni a történetbe. Tudtuk, hogy nem egy újabb sci-fi-akció filmet akarunk, hanem legalább meg akarjuk próbálni, hogy valami mást alkossuk. Ambiciózusak akartunk lenni a történettel kapcsolatban.
A filmben van néhány nagyon erős női karakter, sőt, alapvetően a legerősebb karakterek nők – az elnöknő, Vivian Wagner és Renate…
Igazság szerint erre nagyon büszke is vagyok, hiszen szándékos volt. Úgy látom, hogy a science fiction filmek a női szereplőket rosszul kezelik, rendkívül unalmasan, mi pedig úgy gondoltuk ,hogy ebben az irányban is megpróbálunk mások lenni. Renate, a főszereplő nem egy tipikus női sci-fi karakter. A sci-fikben a női karakterek olyanok, mint az Alienben Ripley, de Renate egy teljesen más ember. A forgatókönyvíróm, Johanna Sinisalo mindig jó volt karakteralkotásban. Az Iron Sky folytatásában rengeteg női szereplő lesz.
Elárulhatsz valamit a folytatásról, vagy egyelőre minden titok?
Az a kevés, amit elárulhatok az az, hogy grandiózusabb lesz, mint az Iron Sky, a fő téma pedig a Belső Föld lesz – ha megnézitek a Google-on, sok érdekes dolgot találhattok róla, mi pedig fogjuk az egész mitológiát és köré építünk egy történetet. Udo Kier visszatér, Julia visszatér és az Elnöknek is jut szerepe. De természetesen lesz rengeteg új arc, új karakter, sokkal sötétebb és epikusabb lesz a történet. Egy folytatás lesz, egy kis előzmény-feelinggel. Kicsit mindkettő fog keveredni.
Az utóbbi években sok gunyoros, sötét humorú filmet láthattuk Észak-Európából. Ilyen például a Rare Exports is, ami Finnországból érkezett. Ilyen lenne a tipikus skandináv humor?
Ha a humorról beszélünk, az Iron Sky igazi finn film, igazi sötét humorral. Eléggé gunyoros és nem fél kifigurázni különböző témákat. Ez pedig igaz a finnek természetére is. A finn humort nem igazán ismerik a világon, általában nagyon, nagyon sötét. Néha nagyon bántó tud lenni, a finnek nem híresek arról, hogy tudnák, mi fér még bele a jó ízlésbe és mi nem.
Aggódtál valaha is az Iron Sky miatt, hogy át fogja lépni az ízlés határait vagy bármilyen határt?
Persze. Vígjátékot készíteni nácikról… Nem kis teherrel jár és nem kis terhet hordoz maga után. Aggódtunk egy picit. Tudtam, hogyan akarok kezelni a témát, de sose tudhatod, hogy fog végül az egész filmen mutatni, amíg nem látod az első próbavágást. Van néhány finomabb részlet, üzenet, megközelítés, ami nem jön át a vásznon, mikor összevágod őket. Nagyon boldog voltam, mikor láttam, hogy az egész működik és olyan, mint amilyennek látni akartam – mert kikanyarodhatott volna belőle valami rossz is. Például valami náci elragadtatás-féle dolog. Sok ember félt, hogy majd vesz a film egy ilyen irány, de aztán pont az ellenkezője kerekedett ki a dologból.
A FILM EGYIK FŐSZEREPLŐJÉVEL, JULIA DIETZÉVEL KÉSZÜLT INTERJÚNKAT ITT OLVASHATOD EL!