ÖT antikvárium – Az olvasás városa

Budapest nem csak a kávéházak, hanem az antikváriumok városa is. Olcsó könyvek, félreismerhetetlen illatú finom ódon oldalak és felbecsülhetetlen történetek. De melyek a legjobb antikváriumok fővárosunkban?



Mikor Lyonban vendégeskedtem egy ismerősöm mérhetetlen izgalommal mesélt egy számára különleges, érdekes helyről, ahol elmondása szerint rendkívül különös dolog történik – használt könyveket és lemezeket adnak el potom áron. Ahogy leírta, olyan ez mint egy túrkáló, csupán nem ruhákkal, hanem regényekkel, albumokkal, antológiákkal és verses kötetekkel. Nagyjából húsz másodperc kellett ahhoz, hogy leessen, kedves ismerősöm nem is olyan speciális helyről beszél, csupán egy antikváriumról, ami az ő városában és kultúrájában valami igazán ütős dolognak számít.

Nekünk nem. Budapestet sokszor szokás a kávézók városának nevezni, a XIX. században elterjedt kávézókultúra miatt, és valljuk be, a cím nem csak megtisztelő, hanem menő is. Még a mai fiatalok is, az esti sörözés előtti szocializálódásra inkább választanak egy kávézót valami finom teával vagy presszóval, mint egy sétát a parkban vagy egy ücsörgést valamelyik éppen átalakított téren. A kávéházak kultúrája a vérünkben van, de ha jól átgondoljuk, Budapestnek van még egy jellegzetessége – az antikváriumok sokasága. Fővárosunk utcáin tömegesen fordulnak elő a használt könyveket árusító, valahol kupis, valahol patikarendszerű kis ódon boltok, ahol akár már néhány száz forintért magunkénak tudhatjuk néhány száz év legnagyobb irodalmi alkotásait.


A bőség viszont mindig együtt jár a zavarral. Megkérdeztünk hát néhány budapestit, hogy melyik a kedvenc antikváriumuk a városban.

A kirakodós Újpest-Központnál

Könnyen észrevétlenné váló díszlet tud lenni a kirakodós antikvárium, melyek szó szerint kultúrával szegélyezik utunkat. A felhozatal vegyes, a kategorizálás csak nyomokban bukkan fel, az árak viszont az aszfaltot verik. Katalin kedvence pont egy ilyen kirakodós, mely Újpest-Központnál található: „A könyv állapotától függően árul 100-500 ft között antik könyveket. Így vásároltam nála, az úriembernél, akinek nem sok tudomása van arról, hogy mit is árul 100 forintért, például Harriet Beecher Stowe Tamás bátya kunyhóját… Imádom. Már azért nem járok arra dolgozni, mert minimum 5 könyvet vettem nála minden reggel.„

Pesti Forrás

Többen panaszkodtak arra, hogy az internet már bizony az antikváriumok világát is kezdi felfalni, hiszen az óriási online adatbázisokban könnyebben találunk meg bármilyen könyvet csupán klaviatúránk helyes nyomkodásával, igaz, ilyenkor valljuk be, elveszik a vadászat varásza. Bár sokszor tud kétségbeejtő lenni az, ha már a harmadik boltban sem találjuk a keresett művet, a keresés élménye akkor is élmény, arról nem is beszélve, hogy ha a kiszemelt kötetet nem is találtuk meg, másik néggyel biztosan meggazdagszunk. Ettől függetlenül még az internetes antikváriumok is szoros köteléket ápolnak a könyvszagú helyiségekkel. Adél például ezért szereti az Arad utcai Pesti Forrást: „Az antikvarium.hu-n rendelt könyvek ide érkeznek nagyon gyorsan, megbízhatóan, olcsón. Az antikvarium.hu-n pedig mindig minden fönt van. Kivéve amikor nem. De az antikvár online adatbzisok közül ez szerintem a legjobb.”

Pesti Forrás

1062 Budapest, Aradi utca 28.

www.pestiforras.hu



Psyché Antikvárium

De ne feledkezzünk el a jól megszokott antikváriumokról sem, például az olyan óriásokról, mint a már-már szentélyként kezelhető, 1885-ben alapított Központi Antikvárium, ahol nem kedvenc írónk legritkább írását találhatjuk meg, még a hetvenes években kinyomva, sokkal inkább térképeket, plakátokat, könyvkülönlegességeket, no meg a nagy klasszikusokat. Rendkívül színes kínálattal rendelkezik Emese kedvence, a Psyché Antikvárium, melynek terméklistája leginkább összefoglalható abban, hogy minden, aminek köze van a tintához és papírhoz. Emese viszont nem csak a kínálat miatt szeretett bele a boltba, hanem hangulata miatt is: „Jó helyen van, hangulatos, minden témában megtalálhatóak a könyvek, és Gaszner tanár úrnak mindenkihez van egy jó szava, és ha csak beszélgetnél egy jót, akkor is megéri benézni!”

Központi Antikvárium

1053 Budapest, Múzeum körút 13-15

www.kozpontiantikvarium.hu

Psyché Antikvárium

1132 Budapest, Visegrádi u. 3 

www.psycheantikvarium.hu


 

Font Antikvárium

A könyvek igazi nagy szerelmesei tudják, mit is jelent betérni egy antikváriumba és kincset találni, hogy egy verseskötet vagy egy sokak által egekbe marasztalt ritka novella is tud aranyat érni. Kincset találni pont az antikváriumokba lehet, ahol ugyanúgy kukucskál ránk 200 forintért a Háború és Béke gyűrött címlappal és egy 50 éves névnapi köszöntővel Lilikémnek Józseftől, mint a tűrt nyugati irodalom egy valahogyan átkóborolt darabja a Kádár-korszakból. Éppen az ilyen kincsek miatt választotta Kristóf a Font Antikváriumot az Andrássy úton: „Sokszor bukkantam már ott kincsekre, nagyon kedvesek és segítőkészek az eladók, jól el lehet velük beszélgetni, és az egész bolt hangulata számomra elég megnyerő.”

 

Font Antikvárium

Budapest VI. kerület Andrássy út 56.



Biztos élményt nyújtanak és rendkívül sok vásárlót vonzanak azok a boltok, melyek legolcsóbb könyveiket üzletük elé teszik, gondoskodva róla, hogy a legnagyobb rohanás közben is képzeletbeli vészfékkel állítsuk le magunkat, hogy lássuk, valóban annak az írónak azt a könyvét, vagy annak a sorozatnak azt az eddig meg nem szerzett kötetét vihetjük most el potom kétszáz forintért, amire évek óta vágyakozunk. Ezt az okos trükköt alkalmazza például a Horánszky utca végén található bolt is, mely naponta rak ki más és más könyvpiramisokat száz, kétszáz és háromszáz forintos könyveiből. Rendszer, az nincs, a káosz csak minimális, a késés úticélünk felé pedig garantált.

Mindig megnyugtató látvány, hogy a magyar még mindig mennyire könyvorientált nép – olvasunk a metrón, a mozgólépcsőn, néha még az utcán igyekezve is – ez leginkább egy regény utolsó oldalainál jellemző – így nem is túl meglepő, hogy ideje kikiáltunk Budapestet az antikváriumok városának. A könyv pedig szent dolog – járjunk hát a szentélyeikbe és fogadjuk örökbe az elnyűtt darabokat, hiszen többet fognak nekünk adni, mint az a néhány száz forint, amit mi adunk értük…