Kontraszt és harmónia

Finom fémek és bőr – a két anyag házassága az égben köttetett, de itt a földön Végh Sarolta volt az anyakönyvvezető…



A tervező a modern, letisztult formákat hozza össze sikerrel a nagyszerű felületekkel – az eredmény olyan egyedi forma- és színvilág, amely egyedül rá jellemző. Hogy többet megtudjunk róla és a szenvedélyéről, leültünk vele beszélgetni.

Hogy dönti el valaki, hogy ékszertervező lesz?

Ez a körülményektől függ, én magam mindig is tudtam, hogy valami kreatív dologgal akarok foglalkozni, olyasmivel, amit a két kezemmel tudok megvalósítani. De persze fogalmam sem volt, hogy mi less az… A legjobb középiskolai barátom apukája ötvös volt, így aztán spontán módon döntöttem, és jelentkeztem a MOMÉra. Azt hiszem, jó döntés volt.

Ötvösmunkáidhoz is egészen szokatlan anyagokat használsz…

Igen, például nagyon szeretem az ezüstöt bőrrel kombinálni. Az egész a diplomamunkámmal kezdődött. Az volt a feladat, hogy egy olyan dizájnerrel dolgozzam együtt, aki táskákat tervez. Én készítettem a fém részeket, csatokat és díszítéseket, így állt össze a kollekció. A munka során egyszerűen beleszerettem a bőrbe, és eldöntöttem, hogy ezen az úton haladok tovább.

Egyébként egy dizájnerrel együtt dolgozni forradalmi változásokat hozott a gondolkodásomban – a divatban gondolkodás nem az ötvösök erős oldala… Ugyanakkor szerencsém is volt, akkor diplomáztam, amikor a magyar divat éppen ébredezett Csipkerózsika-álmából. Ekkor indult a KREA Kortárs Művészeti Iskola. Tudatos döntés volt, hogy ezt az utat választottam.

Tehát az, hogy bőrrel dolgozol, nem következett az addigi szakmai múltadból. Egyszerűen spontán volt ez is?

Igen, eleinte mindenféle workshopra jártam, még Youtube-os videókat is megnéztem, hogy ellessem a technikákat.

Nem lehetetlen feladat, hogy egy ékszertervező megtalálja a vásárlóit egy olyan terepen, ahol mindent eláraszt az olcsó gagyi?

Mint ékszerésznek, el kellett döntenem, melyik irányba indulok: leszek divatékszer tervező vagy a minőséget képviselem inkább. Úgy gondoltam, számomra az lesz a legideálisabb, ha valahol a két terület határmezsgyéjén egyensúlyozom.

És mi a különbség e között a két terület között?

Az, ahogy az anyaghoz nyúlnak, és ahogy megmunkálják. A divatékszerek előállítói olcsóbb, alacsonyabb minőségű anyagokkal dolgoznak, például nem nemesfémekkel. És a tömegtermelés az árukon is meglátszik: egy 2000 forintos fülbevaló jó, ha két hónapig fülbevaló marad…

De persze ezek a dolgok eleve egy szezonra készülnek, és az aktuális trendekhez igazodnak.

Egy ékszertervező sokkal inkább független tud lenni a pillanatnyi divattól, és a legjobb anyagokkal dolgozik. Amit én csinálok, az valahol a kettő között van. Két kollekciót tervezek, de a legjobb minőségű anyagokkal dolgozom (például bőrrel és nemesfémmel). És persze minden előállított termék kézi munka eredménye. Olyan termékeket szeretnék készíteni, amelyek kiállják az évek próbáját, így aztán nem is ülök fel a legújabb divathullámoknak.

És milyen divathullámok vannak manapság?

Látom a trendeket, de nem szentelek nekik túlzott figyelmet – túl sok időmet venné el a munkától. Más tervezők munkáit csak akkor figyelem, amikor már készen vannak a termékeik – igazából azért, hogy ne dolgozzak olyasmin, amit már más kitalált előttem. És hogy a trendek… Az egyszerű, geometrikus formák mostanában nagyon jellemzőek, mint ahogy a nagy méretek is – nagy díszek virítanak mindenhol, és én ennek csak örülni tudok. Szeretem, ha a nagy méretek az ékszerekre is átterjednek, és manapság egyre több ember követi ezt a divatot. A színek folyamatos változásban vannak: a pasztellszínek például most nagyon mennek, úgyhogy el is határoztam, hogy a nyári kollekciómban használom is őket. De amikor elkezdtem tervezni, abban is biztos voltam, hogy a fehér, a fekete és az ezüst ugyanúgy meglesz benne, mint a korábbiakban, hiszen ezek a színek sosem mennek ki a divatból.

Miben összegeznéd a Sarolt márkanév stílusjegyeit?

Egyszerű és modern vonalvezetés, kifinomult felszínek, mindez hagyományos kézi megmunkálással. Sok hullámot, csavart, fonatot és öltést használok, olyan tradicionális technikákat, amelyek nagyon jól illenek választott alapanyagomhoz, a bőrhöz. De persze ez nem azt jelenti, hogy egyszerűen csak lemásolom és beillesztem a terveimbe a hagyományos technikákat. Alkalmazom, saját képemre formálom őket, és ez elég sok gyakorlással jár.

Férfiaknak is tervezel?

Igen, olyan nagy volt rajtam a nyomás, hogy nem tudtam neki ellenállni. A hagyományok szerint a férfiak csak egy órával és egy nyakkendővel „díszítik” magukat, de egyre több és több férfi igyekszik elszakadni ettől a tradíciótól. Így aztán nekik is tervezek – első sorban gyűrűket, karkötőket, kulcstartókat, de persze egy kicsit férfiasabb kivitelben, több fémmel.

Az oldaladon láttam nagyon helyes, origami-szerű technikával készült állatkákat is.

Igen, ezek olyan apró ajándékok, amelyeket bárkinek, bármilyen alkalomra adhatunk.

És hol tudjuk megvásárolni a dolgaidat?

A Metropolitanben, az Ourstyle-ban és a Filter Galériában.

Saroltról saját oldalán tudhatsz meg többet.