Élményt nyújtani – még ha nehéz is

A Bátor Tábor egy a magyarországi alapítványok közül, amelyek daganatos és krónikus beteg gyerekekkel foglalkoznak. Mégis, a tábor mára szinte fogalommá vált. Hogy ez hogyan alakulhatott így, arról Kun Zsuzsannával, a Bátor Tábor marketing koordinátorával beszélgettünk.



Mesélj a kezdetekről: hogyan kerül egy marketinges éppen egy gyerekeket támogató szervezethez?

Marketing szakirányon végeztem a Corvinuson. Mivel fiatal koromtól kezdve önkénteskedtem különböző szervezeteknél, hamar érezni kezdtem, hogy jó lenne a megszerzett szaktudást és tapasztalatot valamilyen nonprofit cél érdekében kamatoztatni. Ekkor találkoztam az álláshirdetéssel, miszerint a Bátor Tábor éppen marketingest keres. Egy kedves barátom akkor már önkénteskedett az Alapítványnál, így az ő elmondásaiból sejtettem, hogy egy igazán profi szervezetről van szó. Nagy izgalommal jelentkeztem, és nagyon örültem, hogy engem választottak. Ennek lassan már öt éve. Rengeteget tanultam az itt töltött idő alatt mind szakmailag, mind emberileg.

Sok alapítvány van, amely daganatos gyermekekkel foglalkozik, a Bátor Tábort mégis talán többen ismerik, mint a többieket. Hogyan értétek ezt el?

Szerencsére több alapítvány végez igazán értékes munkát a krónikusan beteg gyerekekért. A Bátor Tábor ingyenes élményterápiás táborokat szervez daganatos és más krónikus betegséggel élő gyermekeknek és családtagjaiknak. Az elmúlt 11 évben 3700 táborozó élhette át a megerősítő, gyógyító élményeket.

A Bátor Tábor ismertsége szerencsére valóban sokat fejlődött az elmúlt években. Ugyanakkor nem dőlhetünk hátra, bőven áll még előttünk munka ezen a téren is. Az alapítvány ismertségének és elismertségének az a titka az itt folyó szakmai munka mellett az, hogy a Bátor Tábort egységes brand-ként kezeljük.

Miben különbözik a Bátor Tábor a többi szervezettől? Miben más a hozzáállás a betegekhez?

A kulcs az, hogy mi a táborozóinkat beteg gyermekek helyett egyszerűen gyermekekként kezeljük. A működésünk minden pillanatában ezt szeretnénk megmutatni, hogy ők maguk is elhiggyék, hogy mennyi mindenre képesek, és ezáltal erőt merítsenek a betegséggel való szembenézéshez.

Van-e statisztikátok arról, hogy benneteket egyénileg kik támogatnak?

A minket támogató magánszemélyekkel és cégekkel egyaránt igyekszünk élő kapcsolatot ápolni. Rendszeresen hírt adunk az eredményeinkről, meghívjuk őket rendezvényeinkre, és minél többet szeretnénk velük megosztani a gyerekek élményeiből.

Hogyan találtátok meg a munkatársaitokat? Sok helyen az önkéntesekből lesznek a „profik”, nálatok is így van ez?

A táborvezetőink jellemzően először önkéntesként kerültek kapcsolatba velünk. De hozzám hasonlóan sok olyan munkatársunk van, aki előtte nem járt a táborban, de szerette volna szakmai tudását, tapasztalatait egy jó célra használni.

Nem olyan rég óta működik saját táborhelyetek, ahová Közép-Európa legtöbb országából  érkeznek betegek. Hogyan találtátok a helyszínt?

Meg fogsz lepődni, 10 éve ugyanarra a táborhelyre várjuk a gyerekeket, Hatvanba. A tábor eredetileg úttörőtábornak épült, majd alkotótáborként működött hosszú évekig. Ezt követően talált rá a Bátor Tábor. Jelenleg rá sem lehet ismerni a régi formájára, hiszen újjáépítettük, így mindenben a súlyos beteg gyerekek igényeit szolgálja. A helyszínválasztáskor fontos szempont volt, hogy jól megközelíthető legyen az ország bármely pontjáról, hosszútávon tudjunk gondolkodni benne, alkalmas legyen olyan programhelyszínek kialakítására, mint a kalandpark, lovaglás, íjászat, evezés, stb., valamint teljes egészében akadály-mentesíthető legyen.

A táborok milyen lehetőségeket kínálnak a gyerekeknek? Vannak-e speciális igényeikhez/betegségükhöz igazított lehetőségek egy-egy turnus során?

Évente 680 táborozót fogadunk 11 turnusban. Nyáron nyolcnapos turnusokban, tavasszal négynapos Testvér Táborokban, ősszel pedig Családi Táborok formájában fogadjuk a gyermekeket és családtagjaikat. A tábor minden programja úgy van kialakítva, hogy mindenki megtalálhassa benne a kihívást. Ez garantálja, hogy az önkéntesek támogatásával mindenki megtapasztalja saját korlátainak átlépését, és ezáltal sikerélményt éljen át. Ez a tapasztalat az élményterápia lényege.   A tábor résztvevői naponta négy foglalkozáson vesznek részt, és olyan dolgokat próbálhatnak ki, amelyeket máshol a betegségükből kifolyólag nemigen. Lehetőségük van íjászkodni, evezni, horgászni, kézműveskedni, kalandpályán ügyeskedni, zenélni, fotózni, táncolni, sportolni. Mindezt folyamatos, de mégis láthatatlan egészségügyi felügyelet mellett.

Azzal együtt, hogy látványosan tevékenykedtek, sajnos az élet semmilyen területén nem lehet kiküszöbölni a rosszindulatot.  A Bátor Tábor története során találkoztatok valaha negatív hozzáállással?

Szerencsére azt tapasztaljuk, hogy aki megismeri a Bátor Tábor céljait és erőfeszítéseit, az amilyen módon teheti, inkább segítségünkre van.

Van-e cél, amelyet még csak most készültök megvalósítani?

Mindig vannak újabb álmaink és célkitűzéseink! Jelenleg a fentebb említett, háromféle tábortípus mellett egy új táboroztatási forma kidolgozásán munkálkodunk. Szeretnénk olyan családoknak is segítséget nyújtani az élményterápia eszközeivel, amelyek gyermeküket valamilyen krónikus betegség következtében veszítették el. Ez nem könnyű feladat, és még nagyon sok munka áll előttünk, hogy mindez megvalósulhasson.

Milyen aktuális programotok van mostanában?

Az Élménykülönítmény a Bátor Tábor Alapítvány jótékonysági futóközössége. Nemcsak a személyes próbatétel miatt vágnak neki egy futóversenynek, hanem a Bátor Táborban résztvevő súlyos beteg gyerekeknek is segíteni szeretnénk. Adományokat gyűjtenek, barátaik, hozzátartozóik, munkatársaik segítségét kérik, hogy jelképesen fogadjanak örökbe egy kilométert a futásunkból. A gyűjtéséhez az Alapítvány minden segítséget megad. Minden futónak személyes adománygyűjtő oldal készül a www.elmenykulonitmeny.hu honlapon, ahol az ismerősök online módon vagy támogatói csekk igénylésével segíthetik őket. A következő versenyek: 2012. június 10., 19. K&H olimpiai maraton és félmaraton váltó valamint 2012. október 7. 27. Spar Budapest Maraton, amelyre még várjuk futók jelentkezését.