Rém idegesítő vs. irtó megrázó

A Rém hangosan és irtó közel az idei Oscar-díjkiosztó fekete lova volt: a sok esélyes között megbújva okozhatott volna kellemetlen meglepetéseket…



Jelölték a legjobb filmek között és Max von Sydow is indult a legjobb mellékszereplő díjáért. Előbbit a papírformának megfelelően A némafilmes, utóbbit pedig Christopher Plummer nyerte meg – sokak szerint szintén nem kell meglepődni a döntésen…

A Rém hangosan és irtó közel című regény 2005-ben jelent meg, és extra gyorsan el is keltek a filmesítési jogai. Nem is csoda: abban az évben mutatták be a szerző, Jonathan Safran Foer Minden vilángol című regényének filmes adaptációját, amely egy megrendítő utazást vázol fel. A regény külön szépsége, hogy valós történetet dolgoz fel. Írója – afféle amerikai szokás szerint – miután megszerezte diplomáját a Princetonon, hosszú Európai utazásra indult. Csakhogy Foer itt valóban a gyökerek után kezdett nyomozni: édesanyja lengyel zsidók leszármazottja, így aztán elindult a mai Ukrajnába, hogy megtudja, ki is az a nő a nagyapa képén, akiről ő semmit sem tud, mégis meghatározta egész sorsát.

A Rém hangosan… egy 9/11-es történet, amely nem feltétlenül 9/11-es történet. Egy kisfiú elbeszélésre arról, hogy a World Trade Center tragédiájában eltűnt apja halálát el nem fogadva hogyan próbálja megtalálni apja valódi képét, és benne saját magát is. A könyv magyar kiadása a Cartaphilusnál jelent meg 2009-ben, és most, a film plakátjára fazonírozott védőborítóval ugyanott. A kötetet Dezsényi Katalin fordította, aki az egyik legfoglalkoztatottabb, legrutinosabb műfordító hazánkban. Ezzel együtt némi hiányérzet lehet az olvasóban: a mesélő egy – igaz, felnőttes gondolkodású – 9 éves fiú, akire könnyű lenne ráütni az autizmus – legalábbis Asperger-szindróma – bélyegét, de akárhogy is van, a regény nyelvezete ide-oda szánkázik egy 9 éves szókészlete és egy értelmes felnőtt kifejezései között. Néha idegesítő a nyelvi libikóka, sokszor le-leteszi a könyvet a türelmetlen olvasó, miközben azon mereng, hogy eredetiben olvasva is ilyen nehézségekkel küzdene-e.

A filmre visszatérve: elég vegyesek a magyar kritikák. Van, akit idegesít, van, aki elolvad tőle. Az IMDb-n közel 18.000 ember szavazata alapján 10-es listán 6,8-ast ért el, ami nem túl biztató, de referenciának éppen elég. A Rotten Tomatoeson 47 %-ot produkált, ami megsemmisítő eredmény, egy hármas alának felel meg éppen…

A film tétje az, hogy a főszereplő kisfiút képesek vagyunk-e hosszú távon elviselni – Tom Hanksnek nem sok esélye van az apa szerepében, de a vígjátékokból visszavonhatatlanul kinőtt/kiöregedett Sandra Bullocknak is alig pár jelenet jutott. Thomas Horn némileg túlkorosan, 14 évesen játszotta el a szerepet, de zavarba ejtően világító kék szemeiről a legtöbb kritika ódákat zeng.  Nem is csoda, hogy a Cartaphilus is mellettük döntött az új borítóval…

Rém hangosan és irtó közel

Cartaphilus Kiadó, 2009

386 oldal, 2990 Ft

Rém hangosan és irtó közel

színes, feliratos, amerikai filmdráma, 129 perc, 2011