Fűben-fában: kakukkfű

Most, hogy a tél az utolsókat rúgja, sokan betegek. Ha megfáztál, de nem akarsz órákat ülni az influenzások között az orvosnál, elég, ha a fűszeres polcon körbenézel: ha van kakukkfüved, akár meg is úszhatod a súlyosabb tüneteket.


A kakukkfű sokféle hatással bír. Nemcsak nagyszerű fűszernövény, hanem a gyógyászatban is igazi nagyágyú. Nem árt, ha van otthon a gyógyszertárban vett gyógyszerkönyvi minőségű (igen, az a szép, barna zacskós) kiszerelésben, legfeljebb a vasárnapi ebédhez is abból csapsz hozzá…
Kiskertemben…
A kerti kakukkfű évelő, szárazságtűrő, igen fényigényes cserje, magról is könnyedén szaporítható, tehát ha van otthon egy délnyugati-nyugati fekvésű ablakod, netán erkélyed, teraszod, oda nyugodtan kiteheted, és egész évben használhatod akár főzéshez, akár gyógyászati célra. Fontos, hogy nem télálló, tehát ha komolyan gondolod a kertészkedést, gondoskodnod kell arról, hogy ne fagyjon el.

Legendárium
A növény latin neve – thymus vulgaris – feltehetően az egyiptomi tham vagy thm szóból ered, amely a balzsamozást jelzi. A fennmaradt források szerint ugyanis a kakukkfű olajával végezték a balzsamozást. A rómaiak is nagyra tartották a növényt: mivel sebösszehúzó és fertőzésgátló hatása van, csodatévő növénynek is tartották – a biztonság kedvéért az asszonyok a férfiak ruhájára varrtak belőle párat…

Hatása
Mint írtuk, közkedvelt volt mint fertőtlenítőszer. Féreghajtóként már a hindu orvoslás is használta, de egészen az első világháborúig a sebfertőtlenítésnél az elsődlegesen használt szer volt. Ekkor azonban – mivel Németország volt a legfőbb exportőr – nem kis válság robbant ki ezen a területen…

Ugyancsak fertőtlenítő és nyákoldó hatását használják ki a hurutos váladék letapadása ellen. Ha ezzel küzdesz, könnyen segíthetsz magadon: egy lábasban forralj fel egy liternyi vizet, keverj bele 2-3 evőkanál kakukkfüvet, majd 5 percnyi várakozás után inhalálj vele – ameddig bírod. A folyadékból kivehetsz egy bögrényit, leszűrve – esetleg mézzel ízesítve – idd meg, így a köhögés és torokfájás ellen is eredményesen veheted fel a harcot.

Ha érzed, hogy valami nincs rendben, de még nem vagy biztos abban, hogy megfáztál, elkaphatod a fertőzés grabancát egy kakukkfüves fürdővel. Az illóolajok felszabadulnak a meleg víz hatására, bevonják az egész bőrt, így adhatsz esélyt a gyógyulásnak. A fürdővel a bőr gyulladásos betegségeit is eredményesen kezelheted. A fürdő elkészítése egy kicsit anyagigényesebb: két csészényi kakukkfű kell hozzá, amellyel 2 liternyi vízzel egy erős főzetet kell készítened, ezt 10 percig állni hagynod, majd ezt keverni a fürdővízbe, amelynek a végén testhőmérsékletűnek kell lennie. Ha az arcbőröd pattanásos, a tömény főzetbe mártott vattával áttörölheted az arcodat, sokat segít a gyulladás csökkentésében. A fürdő után egy fél órás izzasztásnak kell következnie, vagyis szinte törölközés nélkül be a dunyha alá, nem mocorogni, réseket lezárni. Ha ez kimarad, semmi értelme nem volt az eddigi ügyködésnek…

A növény görcsoldó hatású is, így a belőle főzött tea  gyomorbántalmakra és menstruációs görcsökre is kiválóan alkalmazható – bár a tömény főzet íze nem az igazi, de megéri a szenvedést.

A konyhában
A kakukkfűnek „egyéb” hatása, hogy segíti emészteni a nehezebb ételeket, így – amellett, hogy jellegzetes ízt ad ételeinknek – a magyar konyhában is elengedhetetlen. Egy jó Jókai bableves vagy frankfurti leves finom ugyan, de aki epeproblémákkal küzd, annak megkönnyíthetjük az életét – ha már nem tud lemondania jó ételekről – egy kis hozzá adott kakukkfűvel. Hagyományosan a vadételek és a marhából készült húsok fontos kelléke, de egy jó kis téli körözöttet is fel tud dobni, ha van otthon friss kakukkfüved – amellett, hogy az étel íze összehasonlíthatatlanul egyedi lesz, még az immunrendszeredet is javítja…