Függetlenül – egymásért

A FÜGE egy eddig egyedülálló kezdeményezés Magyarországon, amely a független színházak számára nyújt segítséget. Az egyesület egyszerre érdekképviselet, sajtószolgálat és „szakemberkölcsönző”, amely 2006-os indulása óta megsokszorozta a képviselt társulatok számát. Kulcsár Viktóriát, a szervezet vezetőjét kérdeztük.

Miért döntöttetek úgy egy éve, hogy szükség van egy ernyőszervezetre a független színházaknak is?

Én már lassan öt éve dolgozom ezen a területen, kezdetben lelkes önkéntesként, vagy inkább „kis úttörőként” – aki ott segít, ahol tud –, aztán nagyobb projektekben asszisztensként, majd társulatok mellett produkciós vezetőként. Ez az időszak elég volt arra, hogy a szektort érintő alapvető problémákkal, igényekkel és lehetőségekkel megismerkedjem. Hamar rájöttem, hogy ezekről a dolgokról egyrészt beszélnünk kell, tapasztalatokat kell cserélni és fel kell lépni közösen, hogy a bajokat hatékonyabban orvosoljuk, a feladatokat racionalizáljuk. Így alakult a FÜGE, több a területen már pár éve dolgozó produkciós munkatárs összefogásával. Ennek a folyamatnak adott újabb lökést a Színházi vagy Előadóművészeti törvény, amely különösen indokolttá tette a FÜGE és a hozzá hasonló szervezetek tevékenységét, mivel az a független színházi társulatokat is a kőszínházakkal szinte egyenrangúan szigorú bürokratikus keretek közé szorította, számos, eddig még ismeretlen adminisztratív és menedzsmenti feladattal szembeállítva az erre még felkészületlen színházi társulatokat, alkotókat. Fenntarthatóságuk, életben maradásuk, további színvonalas produkciók létrehozása érdekében szakmai tanácsadásra és szemléletváltásra lett szükség: a művészi függetlenség és alkotói szabadság megtartása, valamint a menedzsmenti, szervezési háttér racionalizálása, összefogása – függetlenül egymással – ez az egyesület mottója és küldetése.

Érdekképviseleten túl milyen segítséget tudtok nyújtani azoknak, akik a FÜGE tagjai lesznek? 

A FÜGE jelenleg két fő profillal rendelkezik, egyrészt számos társulat és szervezet összefogásával közösen lép fel bizonyos szakmai helyeztekben vagy akár csak a mindennapi robotban, ernyőprojekteket kezdeményez és bonyolít le a területnek, hírlevelet küld ki, szórólapokat terjeszt, stb. Emellett az inkább ernyőszervezeti tevékenység mellett nagyon fontos munkánk a produkciós működés, ami inkább már abban nyilvánul meg, hogy színházi alkotók elképzeléseinek a megvalósításában segítünk az ötlettől a színpadraállításig. Ilyenkor teljes körű intézményi hátteret és működtetést, lebonyolítást vállalunk, így hozunk létre havi egy vagy két új bemutatót önállóan vagy koprodukcióban.

A FÜGE egyik legnépszerűbb kezdeményezése a tantermi projekt. Hogyan kell elképzelni egy olyan produkciót, amely ezen belül valósul meg? Elsősorban a társulatok vagy az iskolák keresnek meg benneteket?

Valóban kiemelt projektünk a Tantermi Színházi Projekt, amely idén másodszor kerül kiírásra. Ez a kezdeményezés a Polgár Krisztina Emlékalaptól illetve a Summa Artiumtól indult, ők kértek fel minket a lebonyolításra. A dolog érdekessége, hogy a projekt anyagi hátterét jelenleg magánpénzek biztosítják. A kezdeményezés mindenképpen óriási társadalmi jelentőséggel bír, és jelenleg hiánypótló a területen. Maga a felhívás és a konkrét pályázat a színházaknak és előadóművészeknek szól, de az eredménye már az iskolákban, a diákok körében érhető utol. Olyan projektek létrejöttének és működtetésének a támogatása a cél, amelyek tematikájuknál és formájuknál fogva egyaránt alkalmasak arra, hogy iskolai közegben szólítsák meg a középiskolás diákokat.

Te vagy a FÜGE „anyja”, de mellette a Színházi Intézetnél is dolgozol, de láttunk már olyan ökoruha bemutatót, amelynek a szervezésében benne voltál. Vannak még ötleteid? Egyáltalán: hogy lehet egy napba ennyi mindent belesűríteni?

Nem könnyű, de annyi lehetőség van körülöttünk, hogy azt muszáj kiaknázni, vagy legalábbis bennem van egy ilyen érzés… A körülöttünk lévő problémákról és azok megoldásáról nem is beszélve. A feladat sok, az idő mindenre kevés, de jól kell tudni menedzselni… Ötletem mindig van, és remélem, hogy energiám is lesz még egy jó darabig azoknak a megvalósítására.