Pohárzenész

Varga Bence hangszeres zenész, aki több bőrönddel érkezik egy-egy fellépésre. Nem, nem dobol, még csak nem is harmóniumon játszik.

Glasso néven poharakat szólaltat meg, nem is akármennyit.

Milyen zenei előképzettség szükséges a poharak megszólaltatásához?

Egész kis korom óta érdekelt a zene. Édesapámnak volt egy hatalmas rádiója, melyet mindig csodáltam. Akkor eldöntöttem, hogy én „magnón” fogok játszani. Ezek alapján most Dj-nek kellene lennem… 10 éves koromban szüleim beírattak a helyi zeneiskolába, ütős szakra. Innen kerültem Győrbe a konzervatóriumba, majd egy kis kihagyás után a győri zeneművészeti főiskolán végeztem, zenetanár-kamaraművész szakon. Az ütőhangszerek népes családjában megtalálhatók hasonló hangszerek, de ezek azért elég távoli rokonságban vannak az én általam használt hangszerrel. Minden hangszerhez kell valami féle érzék, hallás, de persze a rengeteg gyakorlás nélkül ezek nem érnek semmit. Sokan azt gondolják, hogy ez olyan egyszerű. Akik valaha is kipróbálták már mondjuk egy borozás alkalmával 1 db poháron, tudják, hogy bizony nem szólal meg mindjárt, sőt nem minden pohár szólal meg. A zenében nincs idő arra, hogy körözzünk a poháron párat, mire megszólal. Nekem is több évembe telt, mire a több mint 40 poháron megtanultam játszani.

Mitől különlegesek a poharak, mi a „fizikája” a hangok megszólaltatásának?

A poharak mindegyike valamiért különleges. Van, amelyik drága, exkluzív modell, de van olyan is, amely abszolút hétköznapi. Utóbbi megtalálása, beszerzése volt különleges. A megszólaltatás két módon történik. Az egyik a hagyományos mód, ütővel, mint ahogy az ütőhangszereknél az megszokott. Ehhez ki kellett kísérleteznünk egy speciális ütőt, a szép csilingelő hangzás érdekében, na meg persze a sok törés miatt. A másik módja a hangok előcsalogatásának a nedvesített ujjal való „simogatás”. Ebben az esetben vízzel vagy egy kevert folyadékkal tartom végig nedvesen az ujjaim.

Mikor kezdett el poharakon zenélni, és van-e zenetörténeti múltja a „pohárorgonának”?

Jó pár éve találkoztam először egy ilyen hangszerrel Prágában. Azonnal megtetszett, sokáig halogattam a dolgot, de sokszor eszembe jutott, nem hagyott nyugodni. 2-3 éve aztán elkezdtük összerakni a mostani hangszerem elődjét. De persze ennek az instrumentumnak is régre nyúlnak vissza a gyökerei. Mikor Benjamin Franklin 1757-ben Angliában, egy vízzel töltött borospoharakon előadott darabot hallgatott, rádöbbent, hogy számára ez a legédesebb hang, amit valaha hallott.  Az egyetlen problémája az volt, hogy hiányolta a harmóniát a dallamokból. Ennek hatására született meg 1761-ben az általa feltalált üvegharmonika. A hangszer eredeti nevét az armonicát a dallamos olasz nyelvből kölcsönözte.

Milyen izgalmas fellépési lehetőségeket kapott mostanában? Van olyan meghökkentő helyszín, ahová hívták?

Szerencsére elég sok felkérést kapunk. Több rendezvény tematikája kapcsolódott a vízhez. Játszottam már hajón, boros pincében, medence mellett, ital bemutatón, de mosógép bemutatón is… Ez utóbbi elég érdekes volt. Természetesen azért vannak hagyományosnak mondható koncertek is. Ha tehetem, szívesen játszom más hangszeresekkel együtt, utóbbi mindig nagy kihívás, nagy izgalommal várjuk, hogyan fogadja átirataimat a közönség. Szeretek olyan zenékhez nyúlni, amit egyébként nem képzelne el erre a hangszerre a nagyérdemű.

Országjáró körúton van mostanság, mitől olyan népszerű ez a műfaj hazánkban, és mitől űzik mégis kevesen a világban?

Szerintem több összetevője van a válasznak. Rengeteg pozitív visszajelzést kapok a koncertek után, különböző közösségi oldalakon, e-mailben… Az emberek egyik fele kíváncsiságból jön, mert nem látott még ilyet. A másik fele pedig leginkább arra kíváncsi, hogy ezek a művek, zenék hogyan is szólalhatnak meg az üvegharmonika mai formáján. Nemcsak a kisgyerekek, hanem a felnőttek is ki szeretik próbálni, ha van erre lehetőségük. Sok rendezvényen volt már közös, betanításos együtt zenélés, mikor is a közönségből választunk ki hallgatókat, így az előre behangolt plusz poharakkal ők is be tudnak kapcsolódni a zenébe. Itt azért nem feltétlenül a Mozart darabokra kell gondolni, hanem az egy-két hangra íródott gyermekdalokra, vagy egy adott mű maximum 2 hangjára. Utóbbinak legnagyobb sikere a különböző céges rendezvényeken van.

Miben szállítja a poharakat? Mennyire gyakori a pohártörés?

A poharak szállítása elég macerás dolog, sokáig ez gondot is okozott. Nemrég sikerült Németországból két speciális ládát vásárolni, melynek belsejét egyedi igényeink szerint alakíttattuk ki. Így már akár repülőn is biztonságban szállíthatóak a hangszereim. A pohár minden háztartásban fogyó eszköz, sajnos nekem a színpadon is. De azért annyira nem vészes a helyzet, a hegedűn is elszakad néha egy húr, és szerencsére itt is lehet cserélni, pótolni a poharakat. Egy gyors hangolás, és már mehet is a következő szám.

www.youtube.com/watch?v=Aq10ZAam5UY