„Pulyka Nap” – Hogyan ünneplik a hálaadás napját?

A Hálaadás napja az Egyesült Államokban a második legnépszerűbb családi ünnep a karácsony után. Több millió amerikai indul útnak ilyenkor, hogy otthon együtt tölthesse a napot a családjával. De hogyan és miért jött létre ez a hagyomány? Mit érdemes tudni róla? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat.

A hagyomány szerint a legelső ünnepet 1621-ben tartották. A mai Massachusetts állam területére érkező telepesek első tele nagyon hideg volt, nem volt elég élelmük és rengeteg volt a megbetegedések száma. A következő évben azonban az indiánok megtanították őket a növénytermesztésre és a vadászatra, így elegendő élelmet tudtak teremteni.  William Bradford kormányzó hálából ünnepet szervezett, ahová az indiánokat is meghívta. A Hálaadás hagyományát 1941. november 26-án foglalták törvénybe, ezen a napon nyilvánították hivatalosan is nemzeti ünnepé. A Franklin D. Roosevelt által aláírt jogszabály szerint minden évben november negyedik csütörtökén tartják az egész nemzetre érvényes ünnepnapot. A hálaadást így munkaszüneti nappal és különleges hálaadásnapi vacsorával ünneplik.


Az ünnepi asztal nélkülözhetetlen eleme a pulyka, az ünnepet emiatt nevezik másként pulyka napnak (Turkey Day, T-Day). A pulykához felszolgálnak különböző töltelékeket (hagyományosan áfonyásat), köreteket (krumplipüré) valamint nem hiányozhat a sütőtökös pite sem. Az esemény alkalmából ilyenkor ezüst étkészlet és ünnepi terítő kerül az asztalra. Hálaadás napi hagyomány egyes családoknál a reggeli hálaadásnapi ima is.


Az ünnep alkalmából több millióan kelnek útra szeretteikhez. A Google Trends adatai szerint az Egyesült Államokban ilyen a repülési forgalom az ünnep előtt:

Érdekesség, hogy az Amerikai Egyesült Államok elnöke minden évben megkegyelmez egy hálaadásnapi pulykának, aki így nem kerül felszolgálásra, hanem elnyeri az “Egyesült Államok Pulykája” címet. Állítólag fia kérésének eleget téve az első elnök, aki megkegyelmezett egy pulykának Abraham Lincoln volt, J. F. Kennedy-ről pedig biztosan tudható, hogy megkímélte egy pulyka életét.


Idén az Egyesült Államok elnöke két pulykát is életben hagyott. Barack Obama, másként  „POTUS – President of the United States” megkímélte Honest és Abe életét. Abe nyerte el a „TOTUS — the Turkey of the United States”, vagyis az „Egyesült Államok Pulykája” címet, a szertartásról pedig videó is készült: