10+1 Emlékezetes pillanat az Oscar-díjátadók történetéből

Néhány váratlan meglepetéstől eltekintve, az Oscar-jelölések kiosztásánál általában a papírforma érvényesül. Ennek azonban a szöges ellentéte igaz magára a díjátadó gálára. Az átlag 4 órás, több mint 200 országba sugárzott műsorba mindig becsúszik néhány baki, néhány őszinte érzelem, néhány elszólás, újabban a szelfizés, Jennifer Lawrence révén az ügyetlenség, de szemtanúi lehettünk már idegösszeomlásoknak is. A sikítozás, éneklés, táncra perdülés, bocsánatkérés és hálaadás ugyanolyan velejárója minden egyes Oscar gálának, mint a kis aranyszobor. És szerencsére nagy, emlékezetes pillanatokkal is szokott szolgálni a díjátadó, amelyek aztán rendre a filmtörténet szerves részeivé válnak. Nézzük csak meg, mi minden történt a gála elmúlt 86 éve során!


Nézd élőben az Oscar gálát a Budapest Secret Cinema, FUNZINE és FUNIVERSITY társaságában!

Fotózkodás Oscar-díjjal, ajándékcsomagok és rengeteg cikk – avagy mit kínál a gála hetére és az Ankertben a FUNZINE és a FUNIVERSITY?

10. Jennifer Lawrence tanyálásai – 2013 & 2014

Jennifer Lawrence, a Tumblr-lányok kedvence, nagyon szeretné önmagát egy bohókás, hétköznapias, példamutatóan ügyetlen, állandóan éhes, sportellenes, cukin rebellis színésznőként belegravíroztatni újkori példaképként minden tinilány és huszonéves nő fejébe (akiknek a jelszava: „pont olyan mint mi!”), a cél érdekében pedig mindenre hajlandó (ezzel most egy kicsit utalunk a tavalyi szelfi-botrányra is – de tényleg csak egy kicsit). A 2013-as és a 2014-es Oscar ceremónián is sikerült a kamerák kereszttüzében hatalmasakat zakóznia, valami pedig azt sejteti, hogy az idei gálán sem fog megtörni a széria.

9. Roberto Benigni legjobb idegennyelvű filmért járó díja – 1999

Az Élet csodaszép olasz rendezője, aki a legjobb idegennyelvű filmért járó Oscar mellett megkapta a legjobb férfi főszereplő díját is, teljesen megőrült a győzelem kihirdetése után. A széktámlákon átmászva, a lépcsőket ugrálólépésben véve vezetett az útja a színpad felé, ahol aztán minimális angoltudását felhasználva egy vicces, aranyos, megható, és nagyon őszinte beszédben tört ki.

8. Marlon Brando visszautasítja A Keresztapában nyújtott alakításáért kapott díjat – 1972

Brando egész szép kis zűrzavart hozott össze a 45. Oscarra, mikor is nem jelent meg a gálán, hogy átvegye a legjobb férfi színészként neki ítélt díjat. Helyette az amerikai őslakos indián Sacheen Littlefeather lépett fel a színpadra, aki Brando nevében utasította vissza a díjat. A Keresztapa sztárja így tiltakozott az ellen a bánásmód ellen, amellyel Hollywood és az amerikai televíziók kezelték az amerikai őslakosokat.

7. Scorsese „legjobb rendező” díja A tégláért – 2007

Az egész filmszerető világ egyszerre engedett ki egy hatalmas, kollektív sóhajt a megkönnyebbülés jeleként, mikor az Akadémia a 79. Oscaron végre úgy döntött, hogy Scorsese, sok amerikai klasszikus rendezője, megérdemli a szobrocskát. Már akkor sejteni lehetett Scorsese győzelmét, mikor barátai, Francis Ford Coppola, George Lucas és Steven Spielberg felléptek a színpadra, hogy megosszák mindenkivel a boríték tartalmát. Scorsesét egyébként először 1981-ben jelölték Oscarra, majd további négy jelölést zsebelt be, mire 2007-ben végre szoborra válthatta tehetségét.

6. Christopher Reeve beszéde a társadalmi felelősségvállalás fontosságáról – 1996

Christopher Reeve, avagy a színész akit mindenki csak Supermanként ismert, 1995-ben egy lóversenyen elszenvedett súlyos baleset következtében nyaktól lefele teljesen lebénult.  Ahogy a 68. Oscar-gálán felgurult kerekesszékével a színpadra, a tapsvihar csak nem akart elnémulni. Ahogy azonban Reeve elkezdett a film társadalmat jobbító hasznáról beszélni, a csattogó kezeket csendes, mély csodálat váltotta fel.

5. Woody Allen az Oscar-on – 2002

„New York-ért bármit megteszek” mondta Woody Allen. A szeretett, tisztelt és különc színész-rendező azelőtt egyetlen Oscar ceremónián sem vett részt, pedig hívták elégszer. 2002 azonban más volt. Egész Amerika, de legfőképp New York városa, még bőven siratta a szeptember 11-i terrorcselekmény áldozatait. Hogy leróják tiszteletüket a város előtt, az Amerikai Filmakadémia összeállított egy rövidfilmet a New York-ban forgatott mozikból (Love Letter to New York in Movies), és megkérte Allent, hogy konferálja fel a filmet a gálán. A Nagy Alma legnagyobb szerelmeseként Woody Allen mélységes alázattal elfogadta a felkérést, beszéde pedig egyszerre volt vicces és megható.

4. Hattie McDaniel mint „legjobb női mellékszereplő” az Elfújta a szél miatt – 1940

Hattie McDaniel volt az első afro-amerikai színész, akit Oscarra jelöltek, és az első, aki meg is nyerte a díjat, ezzel a 12. Oscar díjátadót a polgárjogi küzdelem egyik fontos állomásává emelve. A színésznő szenvedélyes, érzelem dús beszéde is bizonyította, hogy a díj teljes joggal őt illette meg.

3. Gwyneth Paltrow díja a Szerelmes Shakespeare-ért – 1999

Gwyneth Paltrow beszéde 16 év távlatából is az élő televíziózás egyik legmeghatóbb pillanataként van számon tartva. Kedvenc részünkben Meryl Streepnek intézi mondandóját, mindenkori példaképének, kijelentve, hogy a színésznő jelenlétében nem igazán érzi magát érdemesnek erre a díjra. Ezután következik csak remegő hangú köszönetnyilvánítása édesanyjának, amit aztán már tényleg nehéz száraz arccal végignézni.

2. Heath Ledger „legjobb férfi mellékszereplő” díja A sötét lovagért – 2009

A fiatal színész tragikus halála az egész világot sokkolta. Hollywood egy poszthumusz Oscar díjjal tisztelgett Ledger előtt, aki félelmetesen jó Joker-éért még akkor is megkapta volna a díjat, ha a forgatás befejezése előtt nem hal meg gyógyszer túladagolásban. A díjat Ledger családja, édesanyja, apja és nővére vették át, köszönetet mondva az Akadémiának, és még egyszer, utoljára, érzékeny búcsút véve a briliáns színésztől.

1. Charlie Chaplin tiszteletbeli Oscar-díja – 1972

Az ember, aki a történelem során mindenkinél nagyobb tömegeket nevettetett meg, a színész-rendező, akinek a toprongyos csavargó népszerű és szeretnivaló karakterét köszönhetjük. Charlie Chaplin tehetségét a 44. Oscar-díj átadón tüntette ki az Akadémia a tiszteletbeli Oscarral, a 20. századi filmművészeten hagyott mérhetetlenül nagy hatását elismervén. A színész 20 éves európai száműzetése után tért vissza Hollywoodba, a színpadra fellépvén pedig 12 perces, szűnni nem akaró állótapssal fogadták. Az idős Chaplin reakciója a meleg fogadtatásra egyszerre fakasztja könnyekre az embert és varázsol mosolyt az arcra.

+ 1: A légy-botrány – 1981

Rófusz Ferenc animációs párpercese, A légy, az első magyar Oscar-díjjal kitüntetett filmünk (valamint az első háttér-animációs film a világon!). A légy a legjobb animációs rövidfilm kategóriájában tarolt, a díj átadása azonban kisebb botrányba torkollott: a rendező ugyanis politikai okokból kifolyólag nem tudott részt venni a Los Angeles-i gálán, a díjért pedig Dósai István, a Hungarofilm vezérigazgatója kaptatott fel a színpadra, Rófusz Ferencnek kiadva magát. A díjat átvette, meg is köszönte, aztán pár órával később a Los Angeles-i rendőrség rátörte a hotelszobája ajtaját és visszaszedte Dosaitól az aranyszobrot. Rófusznak sok levelébe és hónapjába került, mire a Kádár-titkárságtól szolgálati útlevelet kapott, és azzal kiutazhatott Hollywoodba, hogy végre átvehesse díját.