Magyar Kultúra Napja a Magyar Nemzeti Múzeumban

2017 Jan. 22.

Kölcsey Ferenc 1823-ban január 22-én fejezte be a Himnuszt. Erre emlékezünk, amikor 1989 óta évről évre országszerte programokkal ünnepeljük a magyar kultúra napját.

A Magyar Nemzeti Múzeum idei programjával minden tekintetben meg szeretné koronázni ezt a napot. 15 órától a múzeum dísztermében a Magyar Tudományos Akadémia BTK TTI „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport legfontosabb kutatási eredményeit bemutató A Szent Korona és koronázási kincseink nyomában című filmet vetítik le, majd az Utolsó felvonás. IV. Károly király koronázása – 1916 című kiállítás kurátora, Tomsics Emőke beszél az utolsó magyar király, IV. Károly és felesége, Zita királyné 1916. december 30-i budai koronázásáról.

Az ismeretterjesztő film a Szent Korona, valamint a magyar felségjelvények és királykoronázásaink eddig ismeretlen történeteinek felfedezésére hívja a nézőt. Annak ellenére, hogy a korona Magyarország történetének és államiságának legfőbb szimbólumává vált, kalandos históriájának számos fejezetét napjainkig homály fedi. A kutatócsoport szisztematikus kutatómunkával ezeket a fehér foltokat igyekszik feltárni és ismertetni. Január 22-én a látogatók is feltehetik kérdéseiket a rendezőknek, Bárány Krisztiánnak és Bárány Dánielnek, illetve Pálffy Gézának, a kutatócsoport vezetőjének a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében.

A program után megtekinthető időszaki kiállításon pedig azt is megnézhetik, hogyan használták a koronát, miként zajlott egy koronázás. A már említett kiállítás nemcsak az utolsó koronázás pillanatait idézi fel, hanem azt a kettőséget is érzékelteti, amely a többfrontos, modern háborút vívó ország és az uralkodói hatalom reprezentációját szolgáló tradicionális ceremónia között feszült.

A Himnusz befejezésének ünnepe a Nemzeti Múzeum számára egyúttal nyitány is. Ezen a napon egy különleges multimédiás tárlatvezető mobilalkalmazás mutatkozik be. Január 22-től bárki élvezheti hazánk legnépszerűbb túra- és tárlatvezető mobilalkalmazását a Kelet és Nyugat határán című kiállításban. A régészeti tárlaton a látogatók interaktív térképpel és terembemutatókkal fedezhetik fel a Kárpát-medence népeinek örökségét. A multimédiás tárlatbemutató a kiállítás területén felismeri, hol járunk, és mintegy félórányi hanganyaggal hívja fel a figyelmet a legérdekesebb tárgyakra, kuriózumokra. A Túrám alkalmazás és a tárlatvezető tartalom ingyenesen tölthető le, és természetesen nem csak a múzeum területén élvezhető.

Tovább az esemény Facebook-oldalára